Čo urobiť v prípade dopravnej nehody alebo škodovej udalosti
Čo treba urobiť, prípadne určite neurobiť, ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti a je jedno, čo ako vinník alebo poškodený?
- Bezodkladne zastaviť motorové vozidlo
- Čo najskôr viditeľne označiť a zabezpečiť miesto dopravnej nehody. Je potrebné zabrániť tomu, aby neboli ohrození ďalší účastníci cestnej premávky, napr. zapnúť výstražné svetlá, ešte pred vystúpením alebo okamžite po vystúpení z vozidla si obliecť reflexnú vestu, umiestniť pred miestom nehody varovný trojuholník tak, aby bol dobre a včas viditeľný. Určite nestojte na cestnej komunikácii pri svojom aute, premiestnite sa na chodník alebo trávnik mimo cesty.
- Zdržať sa akéhokoľvek konania, ktoré by neskôr sťažilo alebo priamo znemožnilo riadne vyšetrenie nehody. Nepremiestňujte zúčastnené vozidlá, pokiaľ nie je priamo vážne ohrozené zdravie alebo život účastníkov nehody. Ak takáto situácia nastane a miesto pozmeníte, pred týmito úkonmi miesto nehody zdokumentujte viacerými fotografiami, tiež čo najdetailnejšie vyznačte polohu vozidiel a iných dôležitých predmetov či stôp v súvislosti s dopravnou nehodou (napr. kriedou, kúskom tehly, farbou, sprejom a podobne).
- Zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky. Napriek tomu, že určite budete rozrušení, možno až v šoku, do príchodu polície či záchranných zložiek urobte vhodné opatrenia na zabezpečenie plynulosti a bezpečnosti premávky v úseku nehody, určite sa však „neposilňujte“ a šok, rozhorčenie či smútok nad rozbitým vozidlom nezapíjajte alkoholom, prípadne inou látkou.
- Poskytnúť prvú pomoc, zabezpečiť lekára. Preverte, či je niekto zranený alebo v šoku a v prípade potreby mu podľa svojich schopností a možností poskytnite predlekársku prvú pomoc. Nepodceňujte žiadne zranenia, zavolajte, prípadne vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. V prípade potreby kontaktujte okamžite záchrannú službu na telefónnom čísle 155alebo 112. Dispečerovi detailne popíšte miesto, kde sa stala dopravná nehoda a v akom zdravotnom stave sú zranení účastníci nehody, čo najvernejšie opíšte symptómy zranení. Ďalej postupujte podľa pokynov, ktoré vám poskytne operátor záchrannej služby.
Upozornenie! Útek z miesta nehody, neprivolanie záchrannej služby či neposkytnutie prvej pomoc zranenému môžu byť predmetom trestného konania!
- Kontaktovať príslušníkov Policajného zboru SR.
Políciu SR je nutné kontaktovať na telefónnom čísle 158 alebo 112, a to v prípadoch, kedy:
- sa účastníci nehody nevedia dohodnúť na zavinení škody,
- účastníkom nehody nie je zrejmý jej priebeh,
- vodič zúčastneného vozidla je pod vplyvom alkoholu, prípadne návykových látok,
- účastník škodovej udalosti nezastavil vozidlo, nepreukázal svoju totožnosť, neposkytol údaje o poistení vozidla, alebo z iných dôvodov, napr. ak nie je vinník nehody známy ,
- došlo pri nehode k zraneniu alebo úmrtiu osoby,
- došlo k poškodeniu majetku tretích osôb, vrátane poškodenia majetku štátu, obcí alebo poškodeniu týkajúceho sa výkonu vlastníckych práv štátu k nehnuteľnostiam tvoriacim diaľnice a cesty I. triedy Riaditeľstvom ciest a diaľnic,
- vznikla hmotná škoda prevyšujúca 3 990,- €.
Upozornenie: V prípade škodovej udalosti, pri ktorej si jej účastníci splnili všetky povinností účastníka škodovej udalosti, žiaden z vodičov zúčastnených vozidiel nie je zrejme pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky a účastníci škodovej udalosti sa dohodli na jej zavinení, nie je potrebné vec ohlasovať policajtovi, nakoľko Policajný zbor nie je zákonom zmocnený na objasňovanie takejto udalosti. Účastníci škodovej udalosti si vzájomne preukážu svoju totožnosť a v prípade náhrady škody cestou poisťovne sa upovedomia o poisťovni, s ktorou majú uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, vyplnia a podpíšu tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody. Zároveň sa odporúča dohodnúť ďalšie okolnosti náhrady škody. Ak niektorý z účastníkov dopravnej nehody má za to, že boli naplnené znaky dopravnej nehody, je túto skutočnosť nevyhnutné ohlásiť policajtovi. V prípade príchodu policajta na miesto dopravnej nehody je policajt povinný vykonať jej objasnenie len ak je táto udalosť dopravnou nehodou.
- Každú škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu spíšte na samostatné tlačivo, ideálne paličkovým písmom a tak, aby boli čitateľné aj jeho kópie.
Ak vám škodu spôsobil druhý vodič, požadujte po ňom splnenie zákonnej povinnosti predložiť identifikačný doklad (občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas) a doklad o PZP (zelená karta). Z týchto dokumentov si opíšte:
- meno, priezvisko a bydlisko vodiča (v prípade firemného vozidla: názov, sídlo a IČO firmy, príp. meno a bydlisko jej vlastníka)
- typ a evidenčné číslo vozidla
- názov a adresu poisťovne, v ktorej je vinník poistený, a číslo dokladu o poistení, ktoré spravidla zodpovedá číslu poistnej zmluvy
Pravdivo a podrobne spolu vyplňte tlačivo "Správu o nehode" vrátane nákresu priebehu celej nehody, a obaja účastníci ju podpíšte. Ak je účastníkov nehody viac, Správu o nehode podpíšu všetci. Originál tlačiva si necháva vinník nehody, ktorý je povinný škodu nahlásiť poisťovni, kópia zostáva poškodenému.
- Vyhotovte čo najdôkladnejšie fotografie miesta nehody a rozsahu vzniknutej škody. Urobte detaily i celkový pohľad. Ak máte vo vozidle kameru, ktorá udalosť zaznamenala, zálohujte video záznam a poskytnite ho kompetentnej osobe. Zapíšte si kontaktné údaje všetkých svedkov nehody.
- Nahlásiť udalosť poisťovni
Poistnú udalosť musia do poisťovne vinníka nahlásiť obaja zúčastnení vodiči.
Ak ste vinník, pri nahlasovaní ste povinný predložiť tieto dokumenty:
- občiansky preukaz,
- vodičský preukaz,
- záznam o nehode,
- technický preukaz,
- potvrdenie o technickej a emisnej kontrole.
Nehodu alebo škodovú udalosť môžete oznámiť viacerými spôsobmi, telefonicky, osobne, prostredníctvom online formulára, elektronickej pošty alebo mobilnej aplikácie. Pri nahlasovaní cez internet je možné doložiť aj fotky poškodených vozidiel. Poistnú udalosť oznámte poisťovni do 15 dní v prípade tuzemskej nehody alebo do 30 dní, ak sa nehoda stala v zahraničí.
Ak ste poškodený, pri oznamovaní poistnej udalosti môžete tiež využiť vymenované spôsoby nahlásenia a musíte dodržať stanovené lehoty. Nemusíte však predkladať vyššie vymenované dokumenty.
Po nahlásení od oboch zúčastnených vodičov kontaktuje poškodeného technik z poisťovne a dohodne si s ním termín obhliadky.