Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vybrané prípady 2024

Dátum: 11.06.2024
Autor: Mestská polícia mesta Nitra
Vybrané prípady 2024

Na našej internetovej stránke Vám prinášame týždenné prehľady prípadov alebo zásahov príslušníkov Mestskej polície v Nitre. Do tohto prehľadu nezaraďujeme riešenia všetkých priestupkov alebo správnych deliktov, ktoré sme riešili či objasňovali, pretože opis tejto každodennej štandardnej práce by mohol pôsobiť nudným dojmom. Preto sme sa rozhodli v krátkosti opísať iba tie udalosti, ktoré sú o niečo neštandardnejšie, možno zaujímavejšie alebo si myslíme, že by ste o nich vedieť mali.

Počas 33 ročnej existencie mestských a obecných  polícií sme si už v meste Nitra zvykli, a v iných mestách je to rovnako, že občania sa na príslušníkov obracajú z rôznych dôvodov, pri rôznych situáciách, dokonca aj takých, ktoré nie sú primárne určené ako základné úlohy poriadkového útvaru mesta.

V tomto prípade hliadka mestskej polície riešila nepríjemnú situáciu asi tridsaťročnej ženy, ktorú po hospitalizácii a operáciách oboch dolných končatín posádka sanitného voza priviezla pred obytný dom na Kollárovej ulici, kde mala trvalé bydlisko, vysadili ju a odišli za ďalšími povinnosťami. Keďže imobilná pani bývala na piatom poschodí, a zhodou okolností bol vo vchode pokazený výťah, jej sprevádzajúci brat ju nedokázal vlastnými silami dostať do bytu. Preto telefonicky oslovil záchrannú službu a požiadal ich o pomoc pri prenesení sestry do bytu. Dispečerka mu nevyhovela a odporučila mu zavolať hasičom. Keďže podľa jeho slov so svojou žiadosťou nepochodil ani tam, oslovil operačného príslušníka mestskej polície, ktorý vyslal na miesto hliadku. Tá po zvážení situácie a možností operatívne improvizovala a z plachty deky a vankúšov vytvorili improvizované nosidlá, na ktorých mestskí policajti spoločne s bratom a priateľom opatrne vyniesli imobilnú pacientku do jej bytu na piatom poschodí tak, aby jej transportom nespôsobili ďalšie zranenia na operovaných nohách. Súrodenci sa ochotným a empatickým mestským policajtom poďakovali.

 

Rovnako zákroky, ktoré nie sú prioritné pri práci mestskej polície, sú zákroky pri stratených, nájdených alebo odchytených zvieratách, najčastejšie psoch. Za posledných niekoľko dní podobný prípad riešili príslušníci mestskej polície obvodu Klokočina na Tokajskej ulici, kde v ranných hodinách prijali oznam o voľne pobehujúcom psovi menšie vzrastu, ktorého našli, v poriadku odchytili a odovzdali nitrianskemu zmluvnému veterinárovi, ktorý sa o psa postaral vo svojom zariadení. Neskôr sa prihlásila aj majiteľka psa, ktorá si svojho psíka, kríženca yorkšírskeho teriéra, prevzala.

V ten istý deň, len vo večerných hodinách, ďalšia hliadka zistila a vlastnými silami a prostriedkami odchytila na Klokočina na Petzwalovej ulici opäť menšieho psa rasy Cavalier king španiel. Keďže pes nemal na sebe žiadne identifikačné markery, príslušníci chceli psa štandardne odovzdať veterinárovi, počas čakania sa na miesto dostavila aj majiteľka psíka, ktorá si ho od mestských policajtov prevzala a poďakovala.

04_nájdený_psík_-Cavalier_25.05.2024_(2)

Na veľkom sídlisku Klokočina je evidentne chovaných najviac psov v meste Nitra, minimálne ich najviac uteká svojim majiteľom pri prechádzke alebo z chovného priestoru. Táto skutočnosť naznačuje, že psy sú minimálne alebo vôbec cvičení alebo chovné priestory nie sú dostatočne zabezpečené pred útekom zvierat. Mestskí policajti zasahovali ešte trikrát, najprv vo večerných hodinách na Dolnočermánskej ulici, kde našli a odchytili psa stredného vzrastu, kríženca bielo-čierneho sfarbenia. Ani tento pes nemal na sebe žiadne poznávacie znaky, predovšetkým evidenčnú známku, ktorí by pomohla zistiť totožnosť držiteľa psa za účelom vrátenia psa do domácnosti. Z tohto dôvodu odchyteného psa odovzdali privolanému veterinárovi, kde pes čaká na prihlásenie a prevzatie svojim majiteľom. Podobný zákrok, opäť vo večerných hodinách, realizovali mestskí policajti na ulici Na Hôrke, kde za pomoci občanov odchytili psa, stafordšírskeho teriéra, tiež bez evidenčnej známky. Aj tohto psa si prevzal privolaný zmluvný veterinár a umiestnil ho vo svojom záchytnom zariadení. Tretí odchyt sa uskutočnil v dopoludňajších hodinách na Novomeského ulici, tiež za pomoci všímavých a ochotných miestnych občanov. Tu bol odchytený čierny pes stredného vzrastu, oznamovateľka príslušníkom mestskej polície dokonca uviedla, že tuší, komu môže pes patriť a uviedla údaje pravdepodobného držiteľa psa. mestskí policajti sa premiestnil na neďalekú adresu, kde imobilnej majiteľke na invalidnom vozíku odovzdali jej psíka.

Celkom raritným, ale nie ojedinelým, bol večerný zásah príslušníkov mestskej polície pri ozname o zranenej kačici divej, ktorá sa mala nachádzať v mestskom parku. Príslušníci si počas presunu prevzali na útvare papierový kartón, do ktorého plánovali umiestniť zraneného vtáka, ak sa im ho podarí nájsť a odchytiť. Na mieste ich čakala oznamovateľka a ukázala im miesto, kde sa zranená kačica nachádzala. Jednému z príslušníkov sa podarilo zranenú kačicu opatrne a v poriadku odchytiť a hneď ju umiestnili do pripravenej papierovej krabice, kde sa zranené a vystresované zviera postupne veľmi rýchlo upokojilo. Mestskí policajti telefonicky privolali zodpovedného člena miestne príslušnej stráže prírody, ktorý si na útvare mestskej polície zranenú kačicu prevzal.

03_odchyt_kačice_01.06.2024_(4)

Nie je žiadnou výnimkou, že občania na mestskú políciu zavolajú aj kvôli potenciálne nebezpečnému hmyzu, najčastejšie kvôli rojacim sa včelám alebo roju ôs. V tomto prípade mestskí policajti preskúmali na Párovskej ulici údajný roj sršňov, ktorí sa mali nachádzať v starom pni hneď vedľa vchodu obytného domu. Príslušníci na mieste našli starý práchnivý peň, z ktorého lietal väčší hmyz, nejednalo sa však o sršňov, ale o Žihadlovku obrovskú. Tá síce vyzerá hrozivo a agresívne, ale pre človeka nie je nebezpečná. Mestskí policajti napriek tomu miesto okolo pňa vyznačili upozorňovacími páskami a informovali o skutočnosti operačného pracovníka, ktorý zabezpečil odstránenie roja.

01_žihadlovka 02_žihadlovka

Už štandardnejšie a očakávanejšie zákroky mestských policajtov sú tie, pri ktorých príslušníci zabezpečujú verejný poriadok, chránia život, zdravie alebo majetok občanov. Prípad v podobnom duchu realizovali mestskí policajti po ozname občana o podozrivom mužovi, ktorý podľa oznamovateľa agresívne búcha do zvončekov na obytných domoch. Operačný príslušník okamžite na miesto vyslal motohliadku, príslušníci spozorovali pri vchodoch bosého muža oblečeného len krátkych nohaviciach. Ten, keď zbadal príslušníkov mestskej polície, mal snahu z miesta rýchlo odísť, mestskí policajti ho však dobehli a nedovolili mu ujsť bez vysvetlenia. Podľa vonkajších medicínskych znakov bol pod vplyvom alkoholu, prípadne aj iných návykových látok, čo sám aj hliadke priznal. Už počas krátkej komunikácie bolo zjavné, že má prudké zmeny nálad, jeho agresivita nepredvídateľne oscilovala medzi tichým rozprávaním a hlasným vulgárnym prejavom, agresívnymi reakciami až po chvíle, kedy sa rozplakal. Príslušníci sa ho pokúsili emotívne stabilizovať, rozhovorom zistili, že je to 19 ročný Nitran z Viničiek. Jeden z príslušníkov sa snažil muža zamestnať rozhovorom, druhý sa po krátkom zisťovaní telefonického kontaktu spojil s jeho matkou a informoval ju o stave jej syna. Tá však striktne uviedla, že ho doma  nechce, takéto stavy má údajne opakovane, vtedy doma rozbíja zariadenie a vyhráža sa jej ujmou na zdraví i zabitím. Tiež uviedla, že chce na syna podať trestné oznámenie. Z tohto dôvodu mestskí policajti privolali na miesto hliadku policajného zboru. Počas čakania na príchod hliadky PZ SR však agresívne správanie muža začalo eskalovať, nakoniec začal poškodzovať sám seba tým, že si búchal hlavu stenu domu. Keď sa mu v tomto samopoškodzovaní mestskí policajti snažili zabrániť, mužova agresivita  sa presmerovala na nich, zaujal útočný postoj a snažil sa ich fyzicky napadnúť. Príslušníci ho spacifikovali miernejšími donucovacími prostriedkami použitím hmatov a chvatov a založili mu na ruky putá. Po príchode hliadky policajného zboru mestskí policajti na ich žiadosť privolali na miesto aj poškodenú 46 ročnú matku, ktorá opätovne potvrdila, že chce podať trestné oznámenie, keďže sa bojí o svoje zdravie a život zo strany jej syna. Príslušníci požiadali mestských policajtov o súčinnosť vo forme predvedenia podozrivého muža na ich obvodné oddelenie, oni sami predviedli na výpoveď poškodenú matku. Prípad si prevzala hliadka Policajného zboru SR na objasnenie.

 

Špecifická práca, a predovšetkým špecifický prístup nielen v komunikácii, čaká mestských policajtov pri riešení a prejednávaní protiprávnej činnosti maloletých a mladistvých, teda osôb do 14 a 18 rokov. V popoludňajších hodinách sa na pokyn operačného príslušníka mestskej polície motohliadka presunula na Považskú ulicu, kde podľa oznamovateľa mal začať eskalovať spor medzi dvomi skupinami mládeže. Mestskí policajti sa urýchlene presunuli na označené miesto, kde zistili dve navzájom hádajúce sa skupiny chlapcov, ktorí si vzájomne nadávali, urážali sa a vyhrážali, že svojich oponentov z druhej skupiny „napchajú do smetiaka“. Zasahujúci mestskí policajti situáciu upokojili a po opadnutí negatívnych emócií s nimi vykonali výchovný pohovor. Zároveň sa pokúsili zistiť, z akého konkrétneho dôvodu spor dnes začal. Deväťročný chlapec, ktorý mal zranené čelo, uviedol, že ho chlapec z druhej skupiny v rovnakom veku nechtiac udrel kolobežkou do hlavy. Ten sa mu v prítomnosti mestských policajtov ospravedlnil, povedal, že ho to mrzí a skutočne nechcel kolobežkou udrieť druhého do čela. Zranenie nevykazovalo známky potrebnosti privolať lekára, mestskí policajti preto na miesto privolali zákonných zástupcov oboch chlapcov a vysvetlili im situáciu. Ešte pred príchodom matiek príslušníci so skupinami chlapcov vykonali výchovný a upozorňujúci pohovor, vysvetlili im nebezpečnosť i nezákonnosť podobného správania, akého sa dopúšťali dnes, a podľa oznamovateľa, aj v iné dne v minulosti. Maloletí chlapci oboch skupiniek prikývli na znak súhlasu a pochopenia. Matka zraneného chlapca, prehlásila, že sa o syna postará a ranu mu dezinfikuje, aj podľa nej nie je potrebný zásah lekára. Mestskí policajti vec neriešili ako porušenie právnych noriem, postačovalo samotné prejednanie skutku na mieste.

Oznam o nebezpečnej činnosti maloletých, tentokrát nebezpečných pre nich samotných, mestskí policajti riešili vo večerných hodinách na Braneckého ulici pri železničnej trati.  V popoludňajších hodinách operačný príslušník prijal oznam občana o tom, že dve  dievčatá sa hrajú pri koľajniciach. Vyslaní mestskí policajti spočiatku na trati nespozorovali žiadny pohyb detí, po bližšom preskúmaní terénu trate zistili dve maloleté dievčatá, ktoré sedeli pri kríku v bezprostrednej blízkosti koľajiska. Po oslovení a krátkom rozhovore zistili ich totožnosť a zároveň zistili aj telefonický kontakt na ich zákonných zástupcov. Matka jednej z dievčat sa na miesto dostavila a  po východnom pohovore mestských policajtov si dievčatá v poriadku prevzala a odviezla domov.

Tiež štandardnou situáciou pre mestských policajtov sa stáva zistenie užívania alkoholu u mladistvých osôb, predovšetkým v piatok večer a v noci. Vo večerných hodinách na Štefánikovej triede pred Klinikou Orbis mestskí policajti preverovali oznam občana o tom, že na tomto mieste mládež konzumuje alkohol. Vyslaní mestskí policajti na mieste zistili väčšie množstvo mladých ľudí, žiadny z nich však mladistvý nebol. Za pomoci ďalšej hliadky príslušníci zistili dvadsať priestupkov v zmysle Všeobecného záväzného nariadenia mesta Nitry č.18 porušením §7, v ktorom sa taxatívne uvádzajú miesta, dni a denné časy, kedy je na týchto miestach konzumácia alkoholu na verejnom priestranstve zakázaná. Protiprávne konanie mestskí policajti doriešili uložením blokových pokút na mieste alebo, ak to bolo vhodné, napomenutím. Mládež sa po doriešení rozišla s odporučením, aby alkohol konzumovali na miestach, kde to nie je spomenutou VZN zakázané.