RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Zápach v Nitre

Pridané dňa 02 Aug 2018

Mestká polícia Nitra >>

 V týchto teplejších, miestami až horúcich, dňoch pociťujeme všetci zvýšenú záťaž na organizmus. Teploty nad tridsať stupňov môžu robiť problémy aj ľuďom, ktorí inak majú teplo radi, sú mladí, zdraví alebo trénovaní. Týmito klimatickými podmienkami sú ohrození predovšetkým seniori, tehotné a dojčiace ženy, deti do 4 rokov, dlhodobo chorí, ľudia s nadváhou a ľudia, ktorí užívajú lieky na odvodnenie a vysoký krvný tlak. 

No a v neposlednom rade i mestskí policajti, ktorí musia hliadkovať v uliciach mesta aj vtedy, keď všetci ostatní hľadajú útechu na kúpaliskách, pri vode alebo v klimatizovaných miestnostiach.
 
Extrémne horúčavy spôsobujú i ďalší problém, aj keď iba prechodného charakteru. Je ním šíriaci sa výrazný zápach. Pôsobením prúdenia horúceho a chladnejšieho vzduchu je pravidlom, že v lete každý zápach cítiť omnoho intenzívnejšie ako v zime.

 Aj toto leto bolo v posledných dňoch naše mesto poznačené výrazným šíriacim sa zápachom, ktorý ako perina zakryl celé mesto i s občanmi práve v tých najväčších horúčavách. Operačné stredisko mestskej polície zaznamenalo množstvo sťažností, podnetov a otázok od občanov, ktorí sa, často krát rozhorčene, dožadovali odpovedí i nápravy. Zápach sa šíril všade, ľudia sa sťažovali, že sa im v horúčavách zle dýcha, potrebujú vetrať, ale nemôžu, lebo všade je zápach, nemôžu ani sušiť opraté prádlo vonku, lebo hneď napáchne smradom. Príslušník na operačnom pracovisku sa preto spojil s kompetentnými pracovníkmi rôznych inštitúcií, vrátane kolegu na operačnom stredisku integrovaného záchranného systému, aby získal relevantné odpovede pre občanov.

 
Získané informácie mu len potvrdili predpokladaný dôvod zápachu, ktorí sa periodicky opakuje každé leto. Nakoľko poľnohospodári v tomto období ukončili žatvu, je normálnym a nevyhnutným agrotechnickým postupom roľníkov pôdu hnojiť, aby ju tak pripravili na ďalšie využitie. Hnojenie je nevyhnutným procesom, zahŕňa celú škálu úkonov a trvá nejaký čas, kým sa zapracuje do ornej pôdy a výrazne sa zníži nepríjemná pachová stopa. Niektorí občania sa preto zbytočne dožadovali, aby mestskí policajti pokutovali nitriansku Kafilériu.
 
Vedenie mesta Nitry ani mestská polícia nemá právomoc samotné hnojenie ani jeho termín ovplyvniť. Kontrolu nad hnojením môže vykonať, ak je to potrebné, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky Bratislava (ÚKSÚP), kde sa môžu skontrolovať používané hnojivá, ich skladovanie a preveriť, či je aplikácia v súlade so všetkými predpismi a vyhláškami.  Za určitých okolností sa do tohto procesu môže zapojiť i Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre, ale ten môže pôsobiť len ako medzičlánok medzi verejnosťou a ÚKSÚP. V krajnom prípade má občan možnosť obrátiť sa na súd, aby tento podľa § 127 Občianskeho zákonníka posúdil, či dochádza k jeho obťažovaniu nad mieru primeranú pomerom, v tomto prípade zápachom, čím by vážne bol ohrozený výkon jeho práv.
 
Je však na zamyslenie, či je vhodné a účelné, aby sme právnymi cestami napádali, brzdili či inak komplikovali už aj tak dosť ťažkú prácu poľnohospodárov, ktorí agrotechnické a iné postupy a ich načasovanie jednoducho ovplyvniť nemôžu a určite si ich nevymysleli preto, aby zasmradili celé mesto i s okolím. Napokon, iste tu niekde bývajú i oni a ich rodiny. Iste by bolo pre občanov príjemnejšie a pre roľníkov výhodnejšie, ak by v čase hnojenia práve pršalo. „Poručiť větru i dešti“ však nie je také jednoduché, ako to v minulosti s ľahkosťou na letáky napísali agitátori.
 
Občanom radíme, aby sa na pár dní v tomto období vyzbrojili väčšou mierou trpezlivosti, nakoľko takáto situácia sa opakuje a bude opakovať každý rok. Zápach je síce nepríjemná vec, ale bez hnojenia, ktoré má svoje načasovanie, sa jednoducho poľnohospodárstvo neobíde. A my sa neobídeme bez poľnohospodárstva. Pár dní to nevonia, to je pravda, no snáď nám to každý deň vynahradí vôňa čerstvého chleba.
 
 
Späť