RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Zábudlivosť a nepozornosť sú ponukou pre páchateľa.

Pridané dňa 12 Jul 2018

Mestká polícia Nitra >>

    Chrániť si svoj život, zdravie či majetok je v záujme každého z nás. Aspoň by malo byť. Niektorí občania si však často na svoj majetok nedajú pozor v takej miere, aby oň neprišli. A ak oň prídu, často na zodpovednosť volajú niekoho iného, a v snahe očistiť sa sám pred sebou si celú situáciu zracionalizujú tak, že oni vlastne na vine ani nie sú a sú tu predsa inštitúcie, ktoré ho majú chrániť a starať sa o neho.

Do určitej  miery je toto očakávanie správne a je na mieste. Policajt, hasič, lekár alebo sociálny kurátor však nemôže stáť na každom rohu ulice, nemôže byť na každom parkovisku, v každej domácnosti či stáť každému občanovi za chrbtom a starostlivo na neho dozerať. Napríklad z krádeže automobilu nemožno nikoho iného obviňovať, len majiteľa, ak si ten zabudol auto uzamknúť a navyše nechal v zapaľovaní kľúč. Teda, samozrejme, okrem páchateľa.

    Aj takéto prípady zaregistrovali príslušníci mestskej polície počas hliadkovania v uliciach mesta. Našťastie sa neskončili krádežou, pretože hliadka si odomknuté autá a kľúče vo vnútri všimla, zistili majiteľov vozidiel, skontaktovali sa s nimi a do ich príchodu počkali na mieste, pokým si nepozorní alebo zábudliví vodiči neprevzali kľúče, neskontrolovali vozidlá a autá si riadne neuzamkli. 

     Aj v ďalšie dni  našli mestskí policajti tri otvorené vozidlá aj so stiahnutými oknami, tento krát to bolo „lepšie“, nakoľko vo vnútri aspoň neboli kľúče. Zakaždým bol zistený a informovaný majiteľ, hliadka vždy počkala na mieste až do skontrolovania a uzamknutia vozidla zábudlivým a nepozorným majiteľom.
   
    V iný deň nenašli otvorené len vozidlo, ale rovno celú garáž. Na sídlisku Chrenová je ich dosť a dalo dosť námahy a telefonovania, pokým bol identifikovaný majiteľ garáže. Bol ním starší pán, ktorý poslal svoju vnučku, aby garáž skontrolovala a uzamkla. Vnučka, dospelá žena, vyhlásila, že v garáži nič nechýba, nič nie je poškodené a s poďakovaním hliadke garáž starého otca uzamkla.
 
     26. a 27. kalendárny týždeň sa zrejme niesol v znamení nepozornosti a zábudlivosti, pretože na útvar mestskej polície prišiel všímavý a poctivý občan, ktorý priniesol nájdený mobilný telefón. Príslušník na operačnom pracovisku pomocou SIM karty zistil a informoval majiteľa, ktorý si mobil na budove MsP neskôr prevzal. V iný deň občania priniesli nájdenú tabuľku s evidenčným číslom vozidla, či nájdené zväzky kľúčov alebo peňaženku aj s hotovosťou. Našťastie v nej boli aj doklady, takže nebol problém vrátiť vec tomu, komu nesporne patrila.
 
     Ďalší poctivý občan nášho mesta telefonicky informoval mestskú políciu, že v bankomate Slovenskej sporiteľni na Staničnej ulici našiel finančnú hotovosť. Tú odovzdal priamo na ulici hliadke mestskej polície, tí neskôr spísali úradný záznam a nájdenú hotovosť odovzdali v pobočke Slovenskej sporiteľni.
 
    Spomenuté prípady, kde zjavne hrala hlavnú úlohu nepozornosť alebo zábudlivosť, boli zatiaľ „len“ o majetku. V strede týždňa prevzal príslušník na operačnom pracovisku oznam o pobehujúcej žene v uliciach mesta iba v nohavičkách. Vyslaní mestskí policajti ženu našli, bola však už riadne oblečená, pôsobila však rozrušene, zmätene a dezorientovane, ale nebola, našťastie, zranená. Počas rozhovoru s ňou prišiel na miesto jej otec, ktorý potvrdil, že jeho dcéra má psychické problémy, na ktoré sa ambulantne lieči, pričom on sa o ňu stará a dnes sa jej podarilo nepozorovane odísť. Dcéru si prevzal a odviedol domov.
 
    Nepozornosť? Zábudlivosť? Stres? Dynamický životný štýl? Nevieme. Určite však vieme to, vážení občania nášho mesta, že je potrebné, aby ste aspoň trošku zvoľnili svoje tempo, zvýšili svoju pozornosť a všímavosť, znížili zábudlivosť a zvýšiť osobnú zodpovednosť k vlastnému majetku, zdraviu i životu.
 
 
 
 
Späť