RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-24

Vybrané prípady 9. týždeň 2019

Pridané dňa 05 Mar 2019

Mestká polícia Nitra >>

 Vážení čitatelia,

 
na našej webovej stránke Vám prinášame týždenné prehľady prípadov alebo zásahov príslušníkov Mestskej polície v Nitre. Do tohto prehľadu nezaraďujeme riešenia všetkých priestupkov alebo správnych deliktov, ktoré sme riešili či objasňovali, pretože opis tejto každodennej štandardnej práce by mohol pôsobiť nudným dojmom. Preto sme sa rozhodli v krátkosti opísať iba tie udalosti, ktoré sú o niečo neštandardnejšie, možno zaujímavejšie alebo si myslíme, že by ste o nich vedieť mali.

 

UDALOSTI 9. TÝŽDEŇ

 
Hliadky mestskej polície preverovali niekoľko oznamov o ležiacich občanoch na verejnom priestranstve nášho mesta. V dopoludňajších hodinách mestskí policajti za obchodom s potravinami na Hlbokej ulici našli na zemi ležať  päťdesiatdeväťročného muža z Nitry, ktorý mal krvácajúce zranenie na nose. Napriek poskytnutej predlekárskej prvej pomoci sa krvácanie z nosa hliadke zastaviť nepodarilo a keďže muž mohol mať aj iné zranenia, mestskí policajti mu na miesto privolali rýchlu zdravotnú pomoc. Tá si ho po prvotnom ošetrení prevzala do svojej starostlivosti a previezla na vyšetrenie. Približne za tridsať minút sme prevzali podobný oznam, tentokrát na Staničnej ulici. Hliadka na mieste zistila ležať na zemi šesťdesiatsedemročného muža z Nitry. Bol pod vplyvom alkoholu so značne zníženými komunikačnými schopnosťami a narušenou koordináciou pohybov. Nebol však zranený a hliadke uviedol, že sa posadí a neskôr pôjde preč. Mestskí policajti dozreli na muža a jeho odchod z miesta a keď sa ubezpečili, že to zvládne sám, skutok neriešili ako porušenie priestupkového zákona a ďalej nezasahovali. V poobedných hodinách hliadka mestskej polície preverovala oznam občana o tom, že vidí ležať osobu na zastávke MHD na Novozámockej ulici. Na mieste mestskí policajti našli ležať päťdesiatosemročného muža z Nitry, ktorý bol, podľa vonkajších medicínskych znakov, značne pod vplyvom alkoholu, problematicky komunikoval, vonkajšie zranenia nevykazoval, nesťažoval sa na bolesti a lekárske ošetrenie za prítomnosti svojho kamaráta opakovane odmietal. Keďže ležal na zastávke, ktorá priamo hraničila s vozovkou, s úmyslom preventívne predísť dopravnej nehode ho príslušníci mestskej polície postavili na nohy a odprevadili na neďalekú na trávnatú plochu. Tu muž uviedol, že sa trochu vydýcha, spamätá a odíde do miesta trvalého bydliska. Prítomný kamarát sa pred príslušníkmi vyjadril, že odídu spolu a dovtedy dá na svojho priateľa pozor. Ani v tomto prípade mestskí policajti represívne nezasahovali.
 
Počas hliadkovania a kontroly dodržiavania verejného poriadku v mestskej časti Dražovce hliadka mestskej polície vo večerných hodinách zistila v areáli Základnej školy na Ščasného ulici dve osoby, ktoré tam požívali alkoholické nápoje a znečistili miesto okolo seba. Obaja muži, jeden dvadsaťosemročný a druhý dvadsaťštyriročný, obaja miestni občania Dražoviec, boli za priestupok doriešení napomenutím, znečistené miesto upratali a po výzve mestských policajtov areál školy opustili.
 
Nitriansky občan odovzdal hliadke mestskej polície nájdenú peňaženku, ktorú našiel deň predtým pri jazere v obci Šurany. V peňaženke sa nachádzala drobná hotovosť a osobné písomnosti občana z obce Mojzesovo, ktoré umožnili príslušníkovi na operačnom pracovisku mestskej polície stotožniť majiteľa peňaženky. Majiteľa peňaženky z Mojzesova telefonicky o náleze informoval a vyzval ho, aby si svoj majetok prevzal na útvare mestskej polície na Cintorínskej ulici. Ten si ho prevzal v nasledujúci deň.
 
V popoludňajších hodinách príslušníci mestskej polície počas hliadkovania v mestskej časti Drážovce prevzali oznam od občana, ktorý uviedol, že na Topoľčianskej ulici vznikol hromadný konflikt v komunite známej svojou nízkou sociálnou prispôsobivosťou. Po príchode na miesto pešej hliadky mestskej polície sa mnohé z osôb dali na útek, z miesta  činu nestihol odísť jeden z aktérov, tridsaťsedemročný muž, ktorý hneď oslovil prichádzajúcich príslušníkov mestskej polície a uviedol, že nič vážne sa nestalo, všetko si vyriešia sami a údajne bol napadnutý on aj s tridsaťštyriročným priateľom, obaja z Dražoviec. Z toho istého dvora rodinného domu na miesto vyšla dražovská obyvateľka rovnakej komunity a aj ona hliadke tvrdila, že bola napadnutá a údajne už volala konkrétneho príslušníka policajného zboru a že pomoc mestskej polície nepotrebujú. Nikto z týchto údajných poškodených však nevykazoval známky zranenia. Počas prvotného pohovoru s týmito osobami však na miesto prišla aj štyridsaťosemročná pani z Dražoviec a uviedla, že práve títo dvaja muži fyzicky napadli ju, jej druha a syna. Žena mala na tvári viditeľné zranenia, nad ľavým okom viacero pomliaždenín, jej druh mal krvácajúce otvorené zranenia na hlave a jej syn krvácajúce, zrejme obranné rezné zranenia na rukách. Po tomto zistení hliadka požiadala operátora kamerového systému prezrieť záznamy, na jednom z nich jasne vidieť útok dvoch mužov, ktorí päsťami udierali na zemi ležiacu osobu hneď vedľa vozovky a okoloidúcich motorových vozidiel. Mestskí policajti zaistili na mieste činu všetky podozrivé osoby, svedkov i poškodených a keďže konanie podozrivých nieslo znaky trestného činu a aj poškodení chceli podať trestné oznámenie, na miesto privolali hliadku policajného zboru SR. Zároveň zistili, že informácia od podozrivej o privolaní príslušníka policajného zboru do Dražoviec bola zavádzajúca. Príslušníci policajného zboru si po príchode celý prípad aj s osobami prevzali na objasnenie. Hliadka mestskej polície im poskytla súčinnosť pri predvádzaní podozrivých osôb na obvodné oddelenie PZ SR.
 
Hliadka mestskej polície v dopoludňajších hodinách preverovala oznam občana o chýbajúcom kanálovom poklope na chodníku na ulici Kremnická. Mestskí policajti potenciálne nebezpečné miesto na označenom mieste našli, skontrolovali blízke okolie a poklop našli neďaleko. Aby zabránili hroziacemu zraneniu peších účastníkov cestnej premávky, ktorí by si nemuseli všimnúť dieru na chodníku, mestskí policajti poklop preniesli a nasadili ho späť na pôvodné miesto.
 
Operačný príslušník mestskej polície na linku 159 prijal oznámenie vodiča autobusu MHD, ten žiadal mestských policajtov o pomoc pri jednaní s pasažierom, ktorý nereagoval na jeho výzvy. Hliadka sa po dohode s vodičom presunula na Považskú ulicu a v dopravnom prostriedku našla znečisteného a zapáchajúceho muža značne pod vplyvom alkoholu.  Mestskí policajti zistili, že tridsaťpäťročný muž pochádza z Rumunska a v súčasnosti je zamestnancom firmy Foxcon-Slovakia. Mestskí policajti muža prebrali, skontrolovali, nevykazoval známky zranenia a ponúknuté lekárske ošetrenie odmietol. Po tomto zistení muža vyzvali, aby uposlúchol pokyny vodiča autobusu a z dopravného prostriedku vystúpil a ďalej neobťažoval ostatných cestujúcich. Rumunský občan výzvu uposlúchol, z autobusu vystúpil a šiel smerom k ubytovni.
 
Po telefonickom oznámení hliadka mestskej polície v popoludňajších hodinách preverovala oznam občana z mestskej časti Mlynárce, ktorý údajne videl osobu, vyhadzujúcu odpad na verejné priestranstvo za jeho pozemkom na Krompašskej ulici. Po krátkom objasňovaní skutku a pohovore s oznamovateľom mestskí policajti zistili a stotožnili pôvodkyňu skládky, ktorou bola štyridsaťosemročná žena z miestnej neprispôsobivej komunity. Tá sa na mieste hliadke priznala, že sa zbavila komunálneho odpadu tým, že ho jednoducho vyhodila mimo svojho pozemku, na ktorom bývala aj so širokou rodinou.  Po výzve mestských policajtov žena znečistené miesto upratala a dala ho do pôvodného stavu. Za spáchaný priestupok porušením príslušného ustanovenia zákona o odpadoch jej mestskí policajti uložili blokovú pokutu a vyzvali ju, aby sa v budúcnosti odpadu zbavovala zákonných spôsobom.  
 
V neskorých nočných hodinách príslušník na operačnom pracovisku mestskej polície spozoroval na monitore kamerového systému prebiehajúcu výtržnosť, fyzický atak viacerých osôb pred prevádzkou Barracuda na Mostnej ulici. Na miesto okamžite vyslal všetky hliadky mestskej polície a informoval i obvodné oddelenie policajného zboru. Hliadka mestskej polície, ktorá v krátkom čase prišla na miesto činu prvá, oddelila od seba napádajúce sa osoby, zistila totožnosť prítomných osôb a začala s objasňujúcimi úkonmi. Aj s pomocou záznamu z kamerového systému zistili, že dvaja muži, jeden z nich dvadsaťdvaročný muž z  obce Pata, fyzicky napadli dvadsaťtriročného muža z obce Tekovské Nemce, agresorom v útoku pomáhala aj jedna žena. Do incidentu zasiahlo aj päť ďalších osôb, prevažne však v snahe oddeliť aktérov od seba. Napadnutý poškodený muž utrpel viaceré zranenia, z nich najvážnejšie bolo krvácajúce rezné zranenie spôsobené úderom sklenej fľaše zozadu do oblasti spodnej časti hlavy. Mestskí policajti na mieste poskytli zranenému predlekársku prvú pomoc a zabezpečili mu lekárske ošetrenie. Posádka rýchlej zdravotnej pomoci si zraneného po  základnom ošetrení odviezla do nemocnice na ďalšie vyšetrenia. Keďže skutok vykazoval znaky trestného činu, prípad si do svojej kompetencie prevzali privolaní príslušníci policajného zboru. Jednému z útočníkov sa v čase príchodu prvej hliadky mestskej polície podarilo z miesta činu ujsť, jeho odchod však bol zistený a zaznamenaný po prezretí záznamu na jednej z kamier kamerového záznamu. Túto informáciu mestskí policajti i so záznamom poskytli vyšetrujúcemu príslušníkovi PZ SR.
 
Hliadka mestskej polície v neskorých večerných hodinách počas vykonávania kontroly verejného poriadku v mestskom parku pri Malej Hangóckej  spozorovala skupinu mládeže, z ktorej sa dve osoby vzdialili za blízky strom, kde začali manipulovať s plastovou fľašou. Mestskí policajti spozorovali, že fľašu zapálili a začali z nej inhalovať neznámu látku. Keď ich príslušníci mestskej polície oslovili, obaja mladí muži sa snažili z miesta vzdialiť a jeden z nich fľašu odhodil na zem ďalej od seba. Dvadsaťtriročný muž z Nitry spolu s o rok mladším priateľom sa hliadke na mieste priznali, že vo fľaši bola marihuana, ale teraz tam údajne už nič nie je, pretože všetko vyfajčili. Jeden z mužov ešte stále držal v ruke zapaľovač a v druhej drobný aplikátor zväčša slúžiaci na fajčenie marihuany za pomoci plastovej fľaše. Keďže tieto slovné tvrdenia boli v rozpore s prejavmi ich neverbálnej komunikácie, hliadka miesto okolo stromu skontrolovala a na zemi pri strome našla položené plastové vrecúško s neznámou sušinou, ktoré bolo odložené na okrúhlom plastovom puzdre, slangovo nazývanom drvička. To v komunite užívateľov marihuany prevažne slúži na drvenie šišiek tejto látky. Po tomto zistení mestskí policajti nadobudli dôvodné podozrenie, že konanie oboch mužov naplnilo skutkovú podstatu trestného činu, preto na miesto privolali príslušníkov policajného zboru SR. Po ich príchode im zadržané osoby, veci i celý prípad odovzdali na ďalšie objasňovanie. Hliadka mestskej polície zostala na mieste činu až do príchodu technického výjazdu PZ SR, ktorý miesto i nájdený materiál zdokumentovali.
 
Hliadka mestskej polície v skorých popoludňajších hodinách pri obchodnom centre MAX na Chrenovskej ulici preverovala oznam občana o dieťati, ktoré tam údajne žobre. Mestskí policajti na mieste zistili zjavne maloleté dievča z neprispôsobivej komunity, ktoré obťažujúcim spôsobom od okoloidúcich nakupujúcich žobralo peniaze. Dievča odmietlo hliadke povedať svoje osobné údaje, preto ho predviedli na útvar mestskej polície za účelom zistenia totožnosti. Tu zistili, že ide o jedenásťročné dievča z Roľníckej ulice v mestskej časti Dolné Krškany. Tiež zistili, že dievča takúto činnosť nevykonávalo prvý krát. Keďže nebolo možné, rovnako ako v minulosti, skontaktovať sa s jej zákonnými zástupcami, k maloletej mestskí policajti privolali sociálnu kurátorku z oddelenia sociálno-právnej ochrany detí a mládeže, ktorá si známu maloletú osobu a jej prípad prevzala. Keďže žobrajúce maloleté dievča nedosiahlo vek potrebný na zodpovednosť za priestupok, mestskí policajti skutok v zmysle priestupkového zákona odložili. Sociálnej kurátorke hliadka mestskej polície poskytla súčinnosť pri odovzdávaní maloletej jej príbuzným na Roľníckej ulici.
 
 
 
 
Späť