RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-24

Vybrané prípady 8. týždeň 2020

Pridané dňa 26 Feb 2020

Mestká polícia Nitra >>

 Vážení čitatelia,

 
na našej webovej stránke Vám prinášame týždenné prehľady prípadov alebo zásahov príslušníkov Mestskej polície v Nitre. Do tohto prehľadu nezaraďujeme riešenia všetkých priestupkov alebo správnych deliktov, ktoré sme riešili či objasňovali, pretože opis tejto každodennej štandardnej práce by mohol pôsobiť nudným dojmom. Preto sme sa rozhodli v krátkosti opísať iba tie udalosti, ktoré sú o niečo neštandardnejšie, možno zaujímavejšie alebo si myslíme, že by ste o nich vedieť mali.

 

UDALOSTI   8. TÝŽDEŇ

 
Mestskí policajti v popoludňajších hodinách preverovali oznam o voľne pobehujúcom psovi bez pána, ktorý bol spozorovaný na Nábreží mládeže pri prevádzkarni Beard Brothers. Vyslaná hliadka od prítomných občanov zistila, že pes rasy Stafordšírsky teriér odbehol smerom na Wilsonovo nábrežie. Mestským policajtom sa psa podarilo nájsť a vlastnými prostriedkami bezpečne odchytiť až na ulici Fraňa Mojtu. Keďže pes nemal na sebe evidenčnú známku a nikto nevedel poskytnúť bližšiu informáciu o možnom držiteľovi psa, na miesto privolali zmluvného veterinára, ktorý psa prevzal a ustajnil.
 
Počas kontroly verejného poriadku mestskí policajti v mestskej časti Janíkovce našli na zemi bez pohnutia ležať muža. Hliadka mu skontrolovala vitálne funkcie, ktoré mal v poriadku, preto ho prebrali a zobudili. Zistili, že nemá žiadne povrchové zranenia, on sám zdravotné ťažkosti neuvádzal a ponúknuté ošetrenie lekárom odmietol. Počas rozhovoru policajti tiež zistili, že päťdesiatsedemročný muž z Janíkoviec je pod vplyvom alkoholu a vzhľadom na večerné zimné počasie a jeho nedostatočné oblečenie mu hliadka odporučila, aby sa bezodkladne dopravil do neďalekého miesta jeho trvalého pobytu. Muž radu mestských policajtov poslúchol a presunul sa v poriadku domov.
 
V ranných hodinách príslušník na operačnom pracovisku prijal oznam o údajnom vypúšťaní žumpy do odvodňovacieho kanálu na Rozmarínovej ulici v mestskej časti Dražovce. Vyslaná hliadka mestskej polície v čase kontroly vypúšťanie nespozorovala, ale v žľabe boli viditeľné zostatky odpadu a do neho bola natiahnutá hadica z plotu priľahlého domu. Kontaktovali šesťdesiatjedenročnú majiteľku nehnuteľnosti, tá uviedla, že vypúšťanie splaškovej vody zo žumpy nevykonávala. Po zdokumentovaní miesta a spísaní záznamu o podaní vysvetlenia s ňou aj s oznamovateľom udalosti mestskí policajti skutok postúpili na vecne a miestne príslušný správny orgán.
 
Na operačnom pracovisku prijal príslušník niekoľko telefonických oznamov na nezákonné vylepovanie a osadzovanie reklamných pútačov upozorňujúcich na Paranormal Cirkus, ktorý vystupuje na sídlisku Klokočina. Mestskí policajti našli a zaregistrovali túto skutočnosť na viacerých uliciach mesta aj vlastným zistením počas hliadkovej činnosti, preto sa nakontaktovali na zodpovednú pracovníčku cirkusu, ktorá bola informovaná o nezákonnom spôsobe umiestňovania reklamných plagátov. Zároveň ju policajti vyzvali, aby z týchto miest reklamu bezodkladne odstránila, čo na mieste prisľúbila. Hliadky mestskej polície neskôr odstránenie reklám skontrolovali a skonštatovali, že zodpovedná predstaviteľka cirkusu sľub dodržala.
 
V predpoludňajších hodinách sa hliadka mestskej polície na pokyn príslušníka na operačnom pracovisku presunula preveriť neštandardný telefonický podnet občianky, ktorá sa sťažovala na mačku v jej vozidle. Mestskí policajti sa presunuli na Pražskú ulicu, kde ich pri cintoríne čakala rozrušená oznamovateľka a opätovne hliadke oznámila svoj problém s túlavou mačkou. Hliadka napokon zistila, že mačka sa zrejme pred chladným počasím alebo pred prenasledovaním psami ukrývala pod kapotou jej auta, odkiaľ ju po otvorení kapoty vypustili von. Po ujdení mačky z motorového priestoru si oznamovateľka prevzala svoje vozidlo a odišla preč.
 
Na útvar mestskej polície vo večerných hodinách hliadka predviedla sedemnásťročného mladistvého z Nitry, ktorý na Svätoplukovom námestí javil známky požitia alkoholu. Pozornosť mestských policajtov si skupinka pritiahla svojimi hlučnými prejavmi. Jedného z prítomných mladíkov príslušníci mestskej polície požiadali o vysvetlenie k užívaniu alkoholu, pretože držal v ruke plechovku piva a vonkajšie medicínske príznaky indikovali užitie väčšieho množstva alkoholu. Mladík spočiatku odmietal odpovedať, neskôr len uviedol, že má sedemnásť rokov a nič nepil. Na útvare mestskej polície mu kontrolnou dychovou skúškou bola nameraná hodnota vyše jedného promile alkoholu v krvi. Mladistvého si po procesných úkonoch prevzala privolaná matka. Jeho správny delikt porušenia zákazu užitia alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov bol oznámený na miestne príslušný mestský úrad.
 
Príslušníci mestskej polície preverovali telefonický podnet pracovníka taxislužby, ktorý uviedol, že zákazník mu odmieta zaplatiť za riadne poskytnuté prepravné služby. Hliadka na mieste zistila tridsaťpäťročného Nitrana, ktorý bol pod vplyvom alkoholu a stále odmietal zaplatiť určenú sumu za taxislužbu. Poškodený vodič uviedol, že podozrivý muž mu podobnú vec urobil už dvakrát. Po pohovore s mestskými policajtmi si muž uvedomil svoju povinnosť a platbu v prítomnosti hliadky na mieste zrealizoval.
 
Mestská polícia reagovala v neskorých večerných hodinách na telefonický podnet o prespávajúcom bezdomovcovi v bytovom dome na Jedlíkovej ulici. Hliadka mestskej polície našla v predmetnom dome na piatom poschodí ležať tridsaťdeväťročného muža bez domova z Nitry, ktorý na mieste zvykol prespávať. Hliadka mu odporučila vyhľadať a využiť ubytovacie možnosti, ktoré sú poskytované pre ľudí s podobnými problémami. Po pohovore s príslušníkmi miesto upratal a obytný dom opustil.
 
V popoludňajších hodinách príslušník na operačnom pracovisku prijal oznam o napadnutí osoby na Mikovíniho ulici pri prevádzkarni, ktoré sú na sídlisku Klokočina známe ako Tri búdy. Napriek rýchlemu príchodu hliadky na miesto do troch minút od prijatia oznamu, na mieste sa nachádzal už len poškodený mladý devätnásťročný muž z Nitry. Napadnutý uviedol, že naňho zaútočili dve osoby, ktoré nevedel identifikovať a nedokázal bližšie určiť ich popis. Všimol si však, že jeden má monokel a druhý napuchnutú peru. Uviedol, že napadli ho pri Troch búdach a prenasledovali až k obchodnému domu Sandokan, odkiaľ utekali smerom na Čajkovského ulicu. Mestskí policajti skontrolovali a prehľadali blízke aj širšie okolie, avšak žiadne podozrivé osoby sa im nájsť nepodarilo. Vo veci mestská polícia ďalej koná.
 
Príslušník na operačnom pracovisku v popoludňajších hodinách vyslal hliadku mestskej polície preveriť telefonický oznam muža, ktorý uviedol, že sa zasekol vo výťahu v bytovom dome na Čermánskom námestí. Vyslaná hliadka na mieste zistila, že muž sa nachádza vo výťahu na treťom poschodí. Na pomoc mu privolali havarijnú službu a na miesto sa dostavili aj hasiči, ktorým zaseknutý muž volal tiež. Po príchode hasičov, ktorí si vec prevzali, mestskí policajti poskytovali zachraňujúcim asistenciu pri vyslobodzovaní muža.
 
Vo večerných hodinách požiadal operačný príslušník policajného zboru mestskú políciu o súčinnosť. Na Murániho ulici na sídlisku Klokočina stálo podozrivé vozidlo, ktoré spôsobilo dopravnú nehodu a vodič z miesta činu ušiel. Na žiadosť PZ SR na toto vozidlo s cudzím evidenčným číslom mestskí policajti osadili prostriedok na zabránenie odjazdu vozidla. Približne za päť hodín sa na číslo mestskej polície ozval vodič zablokovaného vozidla a žiadal blokovacie zariadenie z auta demontovať. Na miesto operačný príslušník mestskej polície vyslal aj hliadku PZ SR, ktorá si podozrivého i celú vec prevzala na doriešenie.
 
Počas hliadkovania na Cintorínskej ulici sa pri hliadke mestskej polície v dopoludňajších hodinách zastavil dezorientovaný pán s plačom. Jednalo sa o štyridsaťjedenročného občana Rumunska. Mal pri sebe aj preukaz zdravotnej poisťovne Dôvera vydanú na jeho meno. Na mieste sa príslušníci snažili zistiť, čo sa mu stalo, ale Rumun nevedel ani slovensky, ani anglicky či nemecky. Požiadali ho, aby sa s nimi presunul na neďaleký útvar mestskej polície, kde operačný príslušník kontaktoval koordinátora cudzineckých pracovníkov, ktorý cez telefón pretlmočil, čo sa Rumunovi stalo. Ten tvrdil, že mu jeho bratranec údajne odcudzil istú finančnú hotovosť. Mestskí policajti muža previezli na Kalváriu na oddelenie cudzineckej polície v snahe zistiť, kde pracuje a kde má na Slovensku prechodné bydlisko. Tam však príslušníci policajného zboru zistili, že ho nemajú v systéme a odporučili ho vziať na Obvodné oddelenie PZ SR na ulicu Nábrežie mládeže, kam ho motohliadka mestskej polície previezla. Operačný príslušník na stálej službe policajného zboru bol informovaný o všetkých doterajších zisteniach. Po prevzatí informácií uviedol, že si poškodeného Rumuna prevezmú a budú vo veci ďalej konať.
 
V nočných hodinách motohliadka mestskej polície prechádzala po Chrenovskej ulici popri areálu bývalých kasární a spozorovala v ňom pohyb svetla baterky. Na miesto privolali aj druhú motohliadku mestskej polície a spoločne začali kontrolovať objekt. Na jednej z administratívnych budov, kde spozorovali svetlo, zistili poškodenie na drevených vchodových dverách. Kovové mreže chrániace drevené dvere boli otvorené, na dverách boli rozbité výplne. Obe hliadky spoločne vstúpili do objektu cez otvor vo dverách, skontrolovali interiér, podozrivú osobu alebo osoby však v čase kontroly nenašli. Keďže mestskí policajti nadobudli dôvodné podozrenie z naplnenia formálnych znakov skutkovej podstaty trestného činu vlámania, na miesto privolali hliadku policajného zboru. V interiéri budovy sa nachádzali rôzne hodnotné predmety, preto hliadky mestskej polície miesto kontinuálne strážili až do rána, kedy bola privolaná zodpovedná osoba z Mestského úradu v Nitre.
 
V neskorých nočných hodinách prijal príslušník na operačnom pracovisku mestskej polície telefonickú žiadosť o pomoc vodiča autobusu, ktorý sa údajne sám vymkol vo svojom prepravnom prostriedku. Vyslaná hliadka na mieste zistila, že vodič autobusu na ulici Hviezdoslavova trieda sa zabuchol vo vnútri vozidla a zväzok kľúčov, aj od zapaľovania, sa nachádzali zvonku vo dverách. Podľa pokynov vodiča mestskí policajti tlačidlom na karosérii odblokovali pneumatický zámok a dvere otvorili. Vodič za pomoc hliadke poďakoval. 
 
Hliadka mestskej polície počas kontroly verejného poriadku na Staničnej ulici na parkovisku oproti SAD spozorovala vodičku, ktorá svojim neopatrným riadením narazila s vozidlom do zvislej dopravnej značky a spôsobila jej poškodenie. Mestskí policajti zistili totožnosť dvadsaťdeväťročnej vodičky z obce Žitavany a zabezpečili miesto do nahlásenia nehody príslušníkom PZ SR, ktorí si po príchode vec prevzali.
 
V popoludňajších hodinách hliadka mestskej polície zistila na Družstevnej ulici dopravný priestupok a na koleso vozidla štandardne osadili blokovacie zariadenie. Po prihlásení vodičky vozidla mestskí policajti na mieste spozorovali, že blokovacie zariadenie na kolese je spriečené a nie je možné ho z vozidla demontovať. K poškodeniu prišlo tak, že šesťdesiatštyriročná vodička z Nitry si zrejme z nedbanlivosti nevšimla oznámenie nalepené na dverách vodiča o zablokovaní, nevšimla si ani blokovacie zariadenie na kolese a s vozidlom sa z miesta pohla, čím blokovací prostriedok poškodila. K vozidlu museli mestskí policajti privolať hasičov s technikou, ktorí blokovacie zariadenie hydraulickými nožnicami prestrihli. Na vozidle nebolo zistené viditeľné poškodenia následkom skladania blokovacieho zariadenia. Vodička sa svojim konaním dopustila dvoch priestupkov, prvotne spáchala dopravný priestupok, druhým skutkom sa dopustila priestupku proti majetku, keďže Mestu Nitra spôsobila škodu na technickom prostriedku na zabránenie odjazdu motorového vozidla. Doriešená bola v blokovom konaní.
 
Hliadka mestskej polície zistila na Staničnej ulici vozidlo, ktoré stálo v zákaze vjazdu. Vodič vozidla spočiatku odmietal priznať, že vozidlo je jeho, neskôr odmietol hliadke predložiť doklad totožnosti a podať vysvetlenie k priestupku. Mestskí policajti preto tridsaťdvaročného muža z Bratislavy predviedli na útvar mestskej polície za účelom zistenia totožnosti a podania vysvetlenia k priestupku. Predvedenie sa zaobišlo bez nutnosti použiť z niektorých zákonných donucovacích prostriedkov. Jeho priestupok bol postúpený na objasnenie na príslušný správny orgán – okresný dopravný inšpektorát.
 
V ranných hodinách na útvar mestskej polície MsP priniesol občan nájdenú pánsku peňaženku bez finančnej hotovosti s osobnými dokladmi, ktorú našiel na chodníku na verejnom priestranstve. Keďže doklady patrili mimonitrianskemu občanovi, nález bol odovzdaný na obvodnom oddelení PZ SR.
 
Na útvar mestskej polície v dopoludňajších hodinách hliadka predviedla dve osoby, matku s dvanásťročnou maloletou dcérou. Obe boli pristihnuté pri priestupku, ktorého sa dopustili vyberaním odpadu zo smetných nádob. Táto činnosť je zakázaná všeobecne záväzným nariadením mesta Nitry č.2 z roku 2016. Keďže hliadka z vlastnej miestnej znalosti vedela o opakovanom konaní matky, ktorá nevhodne vedie svoje maloleté dieťa k tejto činnosti, o veci mestskí policajti informovali sociálnu kurátorku z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorá bude vo veci ďalej konať.
 
Hliadkujúcim mestským policajtom vo večerných hodinách občan nahlásil, že na Hornom Palánku našiel ruksak menších rozmerov, v ktorom sa nachádzala peňaženka s osobnými dokladmi a rôzne osobné a hygienické predmety. Po telefonickom kontakte so sedemnásťročnou majiteľkou z obce Veľký Lapáš jej príslušníci mestskej polície majetok bezodkladne vrátili.
 
V neskorých večerných hodinách príslušník na operačnom pracovisku vyslal motohliadku preveriť oznam o prespávajúcom bezdomovcovi v obytnom dome na Jedlíkovej ulici. Oznamovateľka sa sťažovala, že na piatom poschodí v ich bytovke spí bezdomovec. Po príchode na miesto mestskí policajti zistili, že sa jedná o toho istého tridsaťdeväťročného muža bez domova z Nitry, ktorého riešili už v minulosti. Hliadka s ním po zobudení vykonala rázny pohovor a opäť mu odporučila využívať ubytovacie zariadenia, ktoré poskytujú prenocovanie ľuďom s identickým problémom. Muž miesto po sebe očistil a bytový dom opustil.
 
V ranných hodinách na útvare mestskej polície na Cintorínskej ulici priniesol občan nájdenú dámsku peňaženku bez finančnej hotovosti s rôznymi dokladmi, ktorú našiel na Párovskej ulici. Hliadka mestskej polície odovzdala nález dvadsaťosemročnej majiteľke počas plnenia iných úloh v okolí miesta jej trvalého bydliska na Žilinskej ulici.
 
Hliadka mestskej polície preverovala oznámenie o dopravnej nehode na Dlhej ulici na sídlisku Chrenová. Po príchode zistili poškodené vozidlo na ochrannom ostrovčeku vedľa priechodu pre chodcov. Na mieste sa s dvadsaťročným vodičom už nachádzal aj jeho brat, ktorý privolal odťahovú službu i hliadku policajného zboru. Mestskí policajti privolali ostatné zložky záchranného systému. Pri dopravnej nehode účastníci otvorené poranenia neutrpeli, vodičovi havarovaného vozidla však bolo nevoľno a pociťoval tlak na hrudníku. Náraz zapríčinil značné poškodenie prednej časti vozidla a únik prevádzkových kvapalín na vozovku. Taktiež bol poškodený ochranný dopravný ostrovček, na ktorý vozidlo nabehlo. Počas riešenia udalosti mestskí policajti zabezpečovali miesto činu, aby neprišlo k ďalšiemu dopravnému incidentu.
 
 
 
Späť