RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-24

Vybrané prípady 50. týždeň 2018

Pridané dňa 18 Dec 2018

Mestká polícia Nitra >>

 Vážení čitatelia,

 
na našej webovej stránke Vám prinášame týždenné prehľady prípadov alebo zásahov príslušníkov Mestskej polície v Nitre. Do tohto prehľadu nezaraďujeme riešenia všetkých priestupkov alebo správnych deliktov, ktoré sme riešili či objasňovali, pretože opis tejto každodennej štandardnej práce by mohol pôsobiť nudným dojmom. Preto sme sa rozhodli v krátkosti opísať iba tie udalosti, ktoré sú o niečo neštandardnejšie, možno zaujímavejšie alebo si myslíme, že by ste o nich vedieť mali.

 

 

UDALOSTI – 50. TÝŽDEŇ
 
Prijali sme oznam od občana zo sídliska Klokočina, ktorý sa sťažoval na obťažovanie žobrajúcou osobu na Dolnočermánskej ulici pri Family centre. Hliadka mestskej polície na mieste zistila ženu z Rumunska, ktorá sa pri obťažujúcom žobraní vydávala za nepočujúcu osobu. Pri objasňovaní priestupku na mieste hliadka zistila, že žena, napriek márnej snahe predstierať hluchotu, nie je nepočujúca. Podľa doterajších posledných skúseností mestskej polície je zjavné, že taktiku žobrania či zbierok pre sluchovo postihnutých imigrantky z Rumunska využívajú pravidelne. Dvadsaťtriročnú rumunskú ženu hliadka informovala, že sa dopustila priestupku a na mieste ju doriešili v blokovom konaní.
 
Počas riešenia iného dopravného priestupku na Župnom námestí hliadka mestskej polície spozorovala, že vodič vozidla Seat Cordoba počas cúvania narazil do zaparkovaného vozidla VW Golf a snažil sa z miesta nehody odísť. Mestskí policajti sa okamžite vydali za ním a zastavili ho približne päťdesiat metrov od miesta nehody. V spolupráci s operačným príslušníkom zistili totožnosť poškodeného držiteľa vozidla VW Golf, podozrivého vodiča Seatu Cordoba, ktorým bol šesťdesiatročný muž z obce Čakajovce, zadržali a odovzdali ho privolanej hliadke PZ SR, ktorá si celú vec prevzala.
 
Počas hliadkovania v mestskej časti Čermáň hliadke odovzdal poctivý občan z Kolíňan nájdenú koženú peňaženku, ktorú našiel pri vrátnici mestských služieb. Vo vnútri sa nachádzala hotovosť vyše sto eur a viaceré preukazy, doklady a kartičky štyridsaťpäťročného muža z Nitry. Mestskí policajti sa počas hliadkovania zastavili na adrese nepozorného občana a jeho doklady a peniaze mu osobne vrátili.
 
Vo večerných hodinách operátor kamerového systému upozornil na zjavne dezorientovaného a nedostatočne oblečeného staršieho občana na priechode pre chodcov na križovatke pri mestskej tržnici. Hliadka mestskej polície muža podľa pokynov operátora našla a oslovila. Osemdesiatpäťročný muž s nákupnou taškou v ruke bol veľmi slabo oblečený na aktuálnu teplotu, bol nezranený, avšak zjavne vysilený a dezorientovaný v čase, tvrdil, že si ide nakúpiť na tržnicu a sťažoval sa, že už je zatvorená. Starší pán dokázal uviesť svoje osobné údaje, rovnako aj bydlisko, ale vzhľadom k tomu, že sa ťažšie pohyboval a bol v mrazivý večer naľahko oblečený, mestskí policajti mu pomohli nastúpiť do vozidla a previezli ho do domu opatrovateľskej služby, kde býval. Dohliadli, aby si otvoril dvere na svojej izbe a šiel si ľahnúť. Mestskí policajti s ním predtým vykonali pohovor a snažili sa seniora zorientovať v čase a dohodli sa s ním, že na nákup na tržnicu pôjde na druhý deň ráno a že si nemá zabudnúť obliecť zimný kabát, ktorý mu visel na chodbe.   
           
Hliadka mestskej polície počas hliadkovania na sídlisku Chrenová spozorovala na križovatke ulíc Slančíkova a Trieda Andreja Hlinku staršiu ženu nehybne ležiacu na chodníku. Zistili, že žena je pri vedomí, ale mala otvorené tržné krvácajúce zranenie v oblasti tváre, ktoré utrpela v dôsledku pádu na zem. Sedemdesiatšesťročnú ženu mestskí policajti zdvihli z chodníka a nakoľko bola navyše v miernom šoku a podchladená, do príchodu privolanej záchrannej služby ju umiestnili do služobného vozidla, kde jej poskytli predlekársku prvú pomoc. Po príchode rýchlej zdravotnej pomoci si posádka zranenú ženu z Nitry prevzala do svojej starostlivosti .
 
Vo večerných hodinách sme prijali oznam o ležiacej osobe na ulici 7 Pešieho Pluku. Hliadka na mieste našla nevládneho tridsaťjedenročného muža z Nitry, u ktorého nenašli povrchové zranenia, avšak muž pôsobil, že má bolesti, prípadne iné vnútorné zranenia. Mužovi mestskí policajti privolali rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá si po príchode osobu prevzala do svojej starostlivosti.
 
Na pokyn operačného príslušníka, ktorý prijal oznam o vzájomnom fyzickom napádaní sa občanov, sa hliadka presunula k ubytovni na Klokočine. Tam na mieste zistili, že jeden z pracovných migrantov z Macedónska napádal občanov zo Srbska. Hliadka na mieste upokojila situáciu i konflikt, s oboma stranami vykonala pohovor a keďže Srbi chceli podať trestné oznámenie na Macedónčana, na miesto privolali hliadku policajného zboru SR. Do ich príchodu zabezpečili miesto činu, podozrivého i svedkov.
 
Vo večerných hodinách sme prijali oznam o ležiacej osobe aj s bicyklom na Šafárikovej ulici. Na mieste hliadka mestskej polície zistila, že muž na zemi nevykazuje známky vonkajšieho alebo pozorovateľného zranenia, bol však značne pod vplyvom alkoholu, nedokázal sa postaviť sám a nedalo sa vylúčiť vnútorné zranenie následkom pádu z bicykla. Preto mu mestskí policajti privolali rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá si po príchode šesťdesiatšesťročného muža z Nitry prevzala do svojej starostlivosti aj s bicyklom.
 
V rovnaký čas iná hliadka mestskej polície preverovala oznam o ležiacej osobe na Hornozoborskej ulici. Aj tento muž bol pod vplyvom alkoholu, mal tržné krvácajúce rany na čele a nedokázal sa sám postaviť ani posadiť. Mestskí policajti preto päťdesiattriročnému mužovi z Nitry na miesto privolali rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá si ho po príchode prevzala do svojej starostlivosti.
 
Prijali sme oznam občana o ležiacom mužovi na Svätoplukovom námestí pri Divadle Andreja Bagara. Hliadka mestskej polície na schodoch DAB našla ležať muža pod vplyvom alkoholu, ktorý sa sťažoval na pulzujúcu bolesť hlavy. Vzhľadom na mrazivé a sychravé počasie a neidentifikovateľné zranenie štyridsaťdeväťročnému mužovi privolali sanitku rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá si ho prevzala do svojej starostlivosti.
 
V neskorých večerných hodinách na Mostnej ulici oslovila mestských policajtov mladá žena s oznamom, že v chodbičke pred vstupom do podniku nehybne leží neznámy muž. Hliadka mestskej polície na označenom mieste našla muža vyzlečeného do pol pása, ktorý krvácal z nosa. Na miesto v krátkom čase prišla i privolaná sanitka rýchlej zdravotnej pomoci a hliadka PZ SR, ktorí si devätnásťročného muža z Alekšiniec a celý prípad prevzali na doriešenie. Príslušníci mestskej polície poskytli menovaným posádkam súčinnosť pri zabezpečení miesta činu a verejného poriadku počas poskytovania zdravotnej pomoci a zabezpečovaní prvotných dôkazov.
 
V ranných hodinách sme prijali oznam od občana zo Ždiarskej ulice o poruche vodovodného potrubia. Po prehliadke miesta hliadka mestskej polície zistila, že medzi obrubníkmi a vozovkou na troch miestach silne vyviera voda. Nakoľko voda na ceste i chodníku veľmi rýchlo zamŕzala, mestskí policajti okamžite urobila opatrenia na korigovanie a spomalenie cestnej premávky, aby predišli hromadným dopravným nehodám v dôsledku šmyku. Zároveň oznámili poruchu na dispečing Západoslovenskej a vodárenskej spoločnosti a tiež mestským službám. Mestskí policajti v spolupráci s občanmi medzitým zabezpečili posyp namŕzajúcej vozovky a zabezpečovali bezpečnosť a plynulosť dopravy v havarijnom úseku do príchodu poruchovej služby.
 
Hliadka mestskej polície preverovala oznam o nehybne ležiacej osobe na ulici Boženy Němcovej. Mestskí policajti zistili pri budove Divadla Andreja Bagara štyridsaťročného muža z obce Ivánka pri Nitre, ktorý bol pod vplyvom alkoholu. Muž, ktorý pôsobil dojmom človeka bez domova, sa však sťažoval na bolesti hlavy a silný tlak hrudníka. Hliadka mestskej polície mu preto privolala záchrannú službu, ktorá si ho po základnom vyšetrení prevzala do svojej starostlivosti.
 
Vo večerných hodinách hliadka riešila oznam o ležiacej osobe pred vchodom do obchodného domu na Štúrovej ulici. Mestskí policajti na mieste zistili muža pod vplyvom alkoholu, ktorý o sebe uviedol, že je bezdomovec. Hliadka s ním vykonala pohovor, pýtala sa ho, či nie je zranený a poučila ho o možnostiach stráviť noc v ubytovniach pre ľudí bez domova. Muž však takéto služby odmietal, odmietol tiež ošetrenie lekárom, vyhlásil, že nie je zranený a po pohovore miesto opustil.
 
Vo večerných a neskôr opakovane v nočných hodinách sme prijali oznam občana o ležiacom mužovi na Jurkovičovej ulici na sídlisku Klokočina. Hliadka mestskej polície našla polosediaceho muža, ktorý počas pohovoru s mestskými policajtmi uviedol, že je bezdomovec, že je pod vplyvom alkoholu a že nechce žiadnu pomoc, ani lekára. Hliadka mu odporúčala premiestniť sa do zariadení pre ľudí bez domova, čo však päťdesiatjedenročný rozvedený muž z Nitry opakovane odmietal. Vzhľadom na nízke teploty sa mestskí policajti pokúsili osloviť mužovu sestru, tá však nebola v mieste trvalého bydliska, preto osobne oslovili bývalú manželku s informáciou o stave jej exmanžela, tá sa však odmietla akokoľvek v prípade angažovať. Hliadka aktuálny stav nahlásila operačnému príslušníkovi, ktorý nariadil skontrolovať mužov stav o hodinu, stav bol nezmenený. Pri kontrole o ďalšiu hodinu sa muž triasol, chrčal a plytko dýchal, na tvári mal znaky starších nezahojených poranení. Na oslovenie či dotyky hliadky nereagoval, preto mu mestskí policajti okamžite poskytli predlekársku pomoc, dali do stabilizovanej polohy a zabezpečili, aby muž nebol ešte viac podchladený. Na miesto bola okamžite privolaná sanitka záchrannej služby,  osobu si prevzali.
 
V skorých ranných hodinách sme prijali oznam občana o vzájomnom fyzickom napádaní sa dvoch mužov na Svätoplukovom námestí. Hliadka na mieste zistila skupinku osôb, z nich dvaja mali medzi sebou fyzický konflikt. Jeden z nich uviedol, že bol napadnutý, mal zlomený zub a viditeľné zranenia v oblasti tváre, ktoré mu svojim konaním spôsobil tridsaťtriročný muž z Detvy. Nakoľko skutok vykazoval známky trestného činu a dvadsaťsedemročný poškodený muž z obce Zbehy žiadal podať trestné oznámenie, mestskí policajti na miesto privolali hliadku PZ SR, ktorá si vec prevzala na doriešenie. Do ich príchodu mestskí policajti zabezpečili podozrivého, prípadných svedkov a záznam z kamerového systému.
 
Hliadka mestskej polície na Staničnej ulici spozorovala ležiacu osobu. Zistili štyridsaťročného muža z Veľkého Cetína, ktorý bol zranený a navyše bez zjavného dôvodu agresívny. Kvôli mužovmu zraneniu mu privolali rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá si po príchode osobu prevzala do svojej starostlivosti. Keďže muž bol agresívny aj počas ošetrenia, jeden člen hliadky sa presunul spolu v sanitke až do nemocnice a dohliadal na bezpečnosť záchranárov.
 
V skorých ranných hodinách občan odovzdal na útvare mestskej polície na Cintorínskej ulici peňaženku s osobnými dokladmi, ktorú našiel Jedlíkovej ulici. Nález po spísaní úradného záznamu mestskí policajti odovzdali na obvodnom oddelení policajného zboru.
 
Hliadku mestskej polície oslovil na Považskej ulici občan z Nitry a odovzdal jej tabuľku s nitrianskym evidenčným číslom motorového vozidla, ktorú našiel na parkovisku. O náleze bol informovaný zistený štyridsaťsedemročný držiteľ vozidla z Považskej ulici, ktorý si stratenú tabuľku neskôr prevzal na útvare mestskej polície na Cintorínskej ulici.
 
Hliadky počas týždňa vykonávali kontrolnú činnosť vo vianočnom mestečku na Svätoplukovom námestí, počas hliadkovania neprišlo k narušeniu verejného poriadku.

 

 
Späť