RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-24

Vybrané prípady 40. týždeň 2021

Pridané dňa 14 Oct 2021

Mestká polícia Nitra >>

 Vážení čitatelia,

 
na našej webovej stránke Vám prinášame týždenné prehľady prípadov alebo zásahov príslušníkov Mestskej polície v Nitre. Do tohto prehľadu nezaraďujeme riešenia všetkých priestupkov alebo správnych deliktov, ktoré sme riešili či objasňovali, pretože opis tejto každodennej štandardnej práce by mohol pôsobiť nudným dojmom. Preto sme sa rozhodli v krátkosti opísať iba tie udalosti, ktoré sú o niečo neštandardnejšie, možno zaujímavejšie alebo si myslíme, že by ste o nich vedieť mali.

 

 

UDALOSTI – 40. TÝŽDEŇ

04.10.2021 – PONDELOK:
V popoludňajších hodinách na ulici Hviezdoslavova trieda v budove polikliniky na sídlisku Klokočina hliadka mestskej polície preverovala oznam od preľaknutej upratovačky, ktorá oznámila, že na toaletách je zamknutý neznámy muž a neotvára dvere. Po otvorení dverí za prítomnosti mestských policajtov bol na WC zistený tridsaťosemročný muž z Nitry, ktorý sám uviedol, že je pod vplyvom alkoholu, údajne si neuvedomil, že už je dávno po ordinačných hodinách, cítil sa unavený a preto tam zaspal. Keďže v budove neboli zistené žiadne následky protispoločenskej činnosti, muž po pohovore s príslušníkmi mestskej polície budovu polikliniky opustil.
 
Hliadka mestskej polície počas kontroly verejného poriadku v uliciach mestskej časti Krškany  vo večerných hodinách spozorovala pri kultúrnom dome ležiaceho muža na chodníku. Podľa všeobecne známych medicínskych príznakov, vrátane zápachu, bolo zjavné, že muž je výrazne pod vplyvom alkoholu, nekomunikoval, zreničky očí nereagovali na svetlo, nedokázal samostatne sedieť, vonkajšie zranenia nemal, ale vitálne funkcie organizmu boli v poriadku, dýchal a mal hmatný tep. Príslušníci muža uložili do stabilizovanej polohy a keďže dôvodne hrozilo, že je v stave akútnej alkoholovej intoxikácie, navyše v možnej kombinácii s inými neznámymi návykovými látkami alebo liekmi, na miesto okamžite privolali RZP. Po ich príchode posádke sanitky príslušníci pomohli naložiť muža do vozidla a následne aj poskytli asistenciu pri prevoze osoby do nemocnice na vyšetrenie.  
 
05.10.2021 – UTOROK: bez zaznamenanej významnej udalosti
06.10.2021 – STREDA:  bez zaznamenanej významnej udalosti
 
07.10.2021 – ŠTVRTOK :
Hliadka mestskej polície preverovala oznam občana zo sídliska Klokočina o ležiacom mužovi v hornej časti Partizánskej ulici. Príslušníci na mieste našli ležať muža, skontrolovali jeho vitálne funkcie, nevykazoval však vonkajšie zranenia, sám hliadke uviedol, že mu nič nie je, len je opitý a ponúknutú lekársku pomoc odmietol. Štyridsaťštyriročný muž bez domova, bytom pôvodne z obce Lužianky, po pohovore s mestskými policajtmi miesto opustil. Približne po hodine operačný príslušník znovu prijal telefonický podnet o ležiacom mužovi medzi smetnými nádobami a opäť na Partizánskej ulici, tentokrát v jej nižšie položenej časti. Príslušníci zistili, že nehybne ležiacou osobou je opäť ten istý bezdomovec, ktorý zjavne pokračoval v konzumácii alkoholu, pretože po hodine bola jeho koordinácia pohybov i samotná artikulácia evidentne na nižšej úrovni. Muža prebrali, znovu skontrolovali jeho stav, muž však znovu vyhlásil, že nie je zranený, lekára nepotrebuje a keďže bol schopný samostatnej chôdze, z miesta odchádzal preč. Po krátkej chvíľke bolo počuť pískanie pneumatík, buchnutie a po preverení situácie mestskí policajti zistili, že bezdomovca zrazilo na ulici osobné motorové vozidlo. Keďže muž vykazoval povrchové otvorené zranenie na hlave a sám uvádzal bolesť v kolene, tentokrát už privolanú rýchlu zdravotnú pomoc neodmietol. Vodička vozidla medzitým privolala na miesto hliadku policajného zboru, ktorá si po príchode na miesto prípad prevzala do svojej kompetencie na ďalšie objasňovanie dopravnej nehody.
 
Vo popoludňajších hodinách motohliadka mestskej polície počas kontroly verejného poriadku zistila na Zlatomoraveckej ulici túlavého psa väčšieho vzrastu, ktorý sa pohyboval po okolí a predovšetkým po vozovke s exponovanou premávkou, kde mohol spôsobiť dopravnú nehodu. Príslušníkom sa po krátkom čase psa rasy Nemecký ovčiak podarilo vlastnými prostriedkami bezpečne odchytiť. Keďže nebolo možné zistiť súčasného alebo bývalého držiteľa nemeckého ovčiaka, privolali na miesto zmluvného veterinára, ktorý si po príchode psa prevzal a ustajnil.
 
08.10.2021 – PIATOK :
Hliadka mestskej polície z obvodu Klokočina v ranných hodinách poskytovala súčinnosť pri upratovacích prácach Zvolenskej ulice na sídlisku Klokočina, opilovania stromov, úpravy zelene, čistenia vozovky či chodníka. Mestskí policajti zistili na mieste približne štyridsať osobných motorových vozidiel, ktoré prekážali pri údržbe, postupne pre pracovníkov mestského úradu a mestských služieb zariadili preparkovanie prítomných vozidiel až na päť, ktorých držitelia boli buď odcestovaní alebo hospitalizovaní. Riadiaci pracovník údržby sa vyjadril, že takéto riešenie i stav im postačuje na zabezpečenie komplexnej údržby.  
 
Vo večerných a nočných hodinách v mestskej športovej hale na Klokočine sa konala kultúrno-spoločenská akcia, hudobný festival. Operačný príslušník postupne prijal viacero telefonických podnetov a sťažností na rušenie nočného pokoja a vibrácie stien bytov v okolitých domoch. Oznamovateľom operačný poskytoval informácie o akcii, vykonal telefonický hovor s organizátorom, ktorý na výzvu prisľúbil stíšiť intenzitu basových tónov. Vybraná hliadka mestskej polície na akcii vykonávala priebežnú kontrolu a zabezpečovala aj kontakt s organizátorom. Po pohovore s príslušníkmi sa podnety občanov neopakovali.  
 
09.10.2021 – SOBOTA :
 
Príslušník operačného centra mestskej polície o 12:12 h prevzal telefonický oznam občana o neznámom dievčati, ktoré stojí za zábradlím mostu na Hollého ulici nad železničnými koľajami a podľa oznamovateľa je dôvodná obava, že chce skočiť z mosta na železničnú trať. Telefonoval neznámy občan, ktorý išiel práve okolo a pravdepodobne nevedel, ako a či vôbec má zasiahnuť, preto telefonoval radšej na mestskú políciu. Príslušníci mestskej polície  sa z útvaru mestskej polície na Cintorínskej ulici okamžite presunuli k mostu, kde spozorovali mladé dievča v prezúvkach, ktoré stojí v strede mosta na rímse za zábradlím a nakláňa sa smerom k železničnej trati a niečo si pre seba nezrozumiteľne rozpráva. Hliadka s ňou ihneď nadviazala komunikáciu, jeden z policajtov sa snažil rozptýliť jej suicidálnu zameranosť a milými slovami o krásnom slnečnom počasí a pozvaní na chutnú zmrzlinu v príjemnom prostredí sa snažil odviesť pozornosť vystresovaného dievčaťa od úmyslu skočiť. Keď si zasahujúci mestskí policajti všimli, že hraničná tenzia a pripravenosť dievčaťa skočiť na pár chvíľ poľavila, a keď si komunikujúci príslušník všimol skutočnosť, že pri nadviazaní očného kontaktu s ním sa mladá žena mierne otočila a tyčiek na zábradlí sa chytila takým spôsobom, že by je trvalo sekundu navyše, aby sa mohla pustiť a skočiť. Vtedy spoločne k nej priskočili, chytili ju za ramená, vyzdvihli ponad zábradlie mostu a bezpečne položili na chodník. Celý zákrok od odstavenia služobného vozidla až po zachytenie dievčaťa trval maximálne dvadsať sekúnd. Keďže zasahujúci príslušníci spolu slúžia a hliadkujú vo dvojici takmer pätnásť rokov, nemuseli sa počas celého zákroku vzájomne dorozumievať slovne, stačili pohľady, dlhoročná skúsenosť a každý z dvojice presne vedel, čo a ako má konať. Po úspešnom zákroku sa dievča rozplakalo, uviedla, že ju nebaví život a chcela skočiť z mosta z dôvodu, že má problémy v rodine. Taktiež uviedla, že si chcela podrezať žily, ale to nedokázala a na skok z mosta čakala na impulz a skočila by. Niekoľko minút po zachytení dievčaťa šiel pod mostom vlak, ktorý by pravdepodobne ukončil mladý život nešťastnej ženy. Na miesto operačný príslušník medzitým privolal rýchlu zdravotnú pomoc, s ktorou sa  súčasne na miesto dostavili aj privolané hliadky PZ a otec dievčaťa, ktorý ju už hľadal z obavy, že si siahne na život. Mladá žena bola po krátkom vyšetrení prevezená na Psychiatrickú kliniku v nitrianskej fakultnej nemocnici. Prítomný otec mestským policajtom poďakoval za záchranu svojej dcéry.
 
V popoludňajších hodinách hliadka mestskej polície na Priemyselnej ulici, kde, podľa telefonického podnetu, údajne poletuje zranený dravý vták. Po príchode hliadka zistila, že sa jedná o Sokola myšiara, známeho tiež pod názvom pustovka obyčajná, alebo pod starším neodborným názvom poštolka. Mestskí policajti zistili, že dravec má zjavne poranené jedno krídlo. Sokola sa príslušníkom mestskej polície podarilo odchytiť do improvizovane pripravenej kartónovej krabice  a na miesto privolali ornitológa, ktorý si dravca prevzal.
 
10.10.2021 -   NEDEĽA:
Vo večerných hodinách príslušník operačného centra mestskej polície prevzal oznam od občana o ležiacej osobe na parkovisku obchodného domu Billa na ulici Hviezdoslavova trieda. Vyslaná hliadka na mieste zistila ležať na zemi šesťdesiatšesťročnú ženu z Nitry, ktorá bola, podľa všeobecne známych medicínskych vonkajších príznakov pod vplyvom alkoholu. Po kontrole zistili stabilizovaný stav vitálnych telesných funkcií, žiadne vonkajšie zranenia, avšak žena z bližšie nezistenej príčiny nedokázala zrozumiteľne s hliadkou komunikovať.  Na miesto jej mestskí policajti privolali záchrannú službu, za ich asistencie ženu naložili do sanitky, kde jej zdravotníci poskytli základné prvotné  ošetrenie a následne bola prevezená na vyšetrenie do nemocnice.
 
 
 
 
Späť