RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2402-01-2020_02-33-22

Vybrané prípady 4. týždeň 2020

Pridané dňa 28 Jan 2020

Mestká polícia Nitra >>

 Vážení čitatelia,

 
na našej webovej stránke Vám prinášame týždenné prehľady prípadov alebo zásahov príslušníkov Mestskej polície v Nitre. Do tohto prehľadu nezaraďujeme riešenia všetkých priestupkov alebo správnych deliktov, ktoré sme riešili či objasňovali, pretože opis tejto každodennej štandardnej práce by mohol pôsobiť nudným dojmom. Preto sme sa rozhodli v krátkosti opísať iba tie udalosti, ktoré sú o niečo neštandardnejšie, možno zaujímavejšie alebo si myslíme, že by ste o nich vedieť mali.

 

UDALOSTI 4. TÝŽDEŇ
 
 
Vo večerných hodinách hliadka mestskej polície riešila oznam o dvoch mužoch, ktorí údajne napádajú dievča na sídlisku Klokočina na Popradskej ulici pri skateparku. Mestskí policajti na mieste zistili, že sa jedná o konflikt medzi tridsaťpäťročným mužom a dvadsaťštyriročnou ženou. Žena hliadke tvrdila, že muž ju fyzicky napadol. Pri vizuálnej prehliadke nejavila známky vonkajšieho poranenia. Muž svoje konanie vysvetľoval tým, že si bránil svoj majetok, pretože žena mu údajne odcudzila mobilný telefón v hodnote 300,- €. Na mieste príslušníci mestskej polície nahlásenie ďalej neobjasňovali, pretože nadobudli dôvodné podozrenie, že prípadné protiprávne konanie u oboch mohlo napĺňať skutkovú podstatu trestného činu. Z toho dôvodu na miesto privolali hliadku Policajného zboru SR, ktorá si vec prevzala na doriešenie.
 
Príslušník na operačnom pracovisku prijal oznam o poškodení zastávky MHD na Stračej ceste nákladným vozidlom. Vyslaná hliadka mestskej polície skonštatovala opodstatnenosť nahlásenia a po pohovore s oznamovateľom skutku v neďalekej firme si prehliadla aj firemný kamerový záznam z priebehu nehody. Po prehliadnutí záznamu príslušníci mestskej polície nadobudli dôvodné podozrenie, že skutok vykazuje známky trestného činu a preto prípad odovzdali privolanej hliadke PZ SR.
 
V neskorých večerných hodinách prijal príslušník na operačnom pracovisku oznam o údajne opitom ležiacom mužovi v budove Domu opatrovateľskej služby na ulici Janka Kráľa. Vyslaná hliadka mestskej polície našla na prvom poschodí uvedeného domu sedieť na zemi šesťdesiatpäťročného muža z Nitry, ktorý v dome opatrovateľskej služby býval. Ten uviedol, že hľadal kľúče od dverí bytu, spadol na zem, zostal sedieť, aby si oddýchol, ale neskôr sa už nedokázal sám postaviť. Hliadke uviedol, že so žiadosťou o pomoc telefonicky oslovil aj svojich priateľov, tí ho však ignorovali. Muž nevykazoval známky zranenia, ani žiadne zdravotné problémy neuvádzal a ponúknuté lekárske ošetrenie odmietol. Mestskí policajti mu pomohli vstať a dostať sa v poriadku do bytu.
 
Na Párovskej ulici v dopoludňajších hodinách hliadku mestskej polície oslovil šesťdesiatdeväťročný pán z Košíc, ktorý niekde v okolí zaparkoval svoje auto a nevedel ho nájsť. Za pomoci motohliadky mestskí policajti jeho vozidlo s košickým evidenčným číslom lokalizovali na parkovisku vo vnútornom bloku zo strany ulice Schurmannová. Hliadka mestskej polície dopravila Košičana k vozidlu, ten sa za pomoc poďakoval.
 
Vo večerných hodinách motohliadka mestskej polície preverovala oznam o voľne pobehujúcom psovi na Jazernej ulici v mestskej časti Zobor. Po príchode na miesto mestskí policajti psa, nemeckého špica, našli a odchytili ho vlastnými prostriedkami bez privolania zmluvného veterinára. Objasňovaním na mieste sa im podarilo zistiť osemdesiatšesťročnú majiteľku psa, tá však, podľa výpovede svedkov, je už dlhšiu dobu umiestnená v Dome opatrovateľskej služby. Príslušníci mestskej polície sa preto skontaktovali s jej rodinnými príslušníkmi a vyzvali ich, aby sa o opusteného psa postarali. Psíka si prevzal päťdesiatdeväťročný zať majiteľky, umiestnil ho na svoj pozemok a uviedol, že už aktívne riešia umiestnenie psa do novej rodiny.
 
Počas dňa bolo odtiahnutých šesť vrakov alebo dlhodobo stojacich vozidiel bez evidenčných čísiel alebo platnej emisnej a technickej kontroly z ulice Partizánska, Považská, Popradská, Murgašova, Wilsonovo nábrežie a Trieda A. Hlinku.
 
V skorých nočných hodinách príslušník na operačnom pracovisku prijal telefonický oznam matky z Alekšiniec, ktorá uviedla, že jej devätnásťročná dcéra počas jazdy autobusom z Nitry zaspala a zobudila sa v zamknutom autobuse zaparkovanom na parkovisku na autobusovej stanici ARRIVA opäť v Nitre na Staničnej ulici. Uviedla, že jej dcéra má od detstva tvrdý spánok. Mestskí policajti po preverení oznamu zistili, že mladá žena sa skutočne nachádza v uzamknutom dopravnom prostriedku na parkovisku a nevie sa dostať von. Využili príchod šoféra autobusu prepravnej spoločnosti Arriva Nitra, ktorý práve nastupoval na rannú pracovnú zmenu a pomocou jeho pokynov žena otvorila okno a za asistencie hliadky vyliezla z autobusu von. Vodič autobusu neskôr okno uzavrel a autobus zabezpečil.
 
V ranných hodinách hliadka mestskej polície preverovala oznam o túlavom psovi na ulici Pod trnkami v mestskej časti Kynek. Vyslaní mestskí policajti psa našli a podarilo sa im ho odchytiť vlastnými prostriedkami. Keďže sa k psovi nikto nehlásil a nemal ani obojok s evidenčnou známkou, podľa ktorej by sa majiteľ dal zistiť, príslušníci mestskej polície psa odovzdali privolanému zmluvnému veterinárovi, ktorý psa prevzal a ustajnil.
 
Hliadka mestskej polície preverila oznam o otvorenom byte na ulici Štefánikova trieda. Oznam nahlásila suseda z vedľajšieho bytu. Po príchode na miesto mestskí policajti zistili, že na jednom z bytov sú otvorené dvere a nikto sa vo vnútri nenachádza. Hliadka vykonala pohovor s obyvateľmi ďalších bytov a s ich pomocou zistila telefónne číslo na štyridsaťsedemročného majiteľa otvoreného bytu. Ten sa po telefonickej výzve dostavil domov, byt skontroloval a vyhlásil, že nič z neho nechýba a nič nie je poškodené. Mestským policajtom uviedol, že zrejme zabudol dvere riadne zatvoriť a zamknúť. Vzápätí sa poďakoval hliadke aj susedám. 
 
Hliadka mestskej polície v popoludňajších hodinách preverila oznam na Tokajskej ulici, kde neznámy muž údajne zaútočil na deti lopatou. Mestských policajtov pred vchodom čakali dvaja chlapci, ktorí tvrdili, že ich naháňal pán s lopatou v ruke, uviedli, že je to sused jedného z nich. S označeným šesťdesiatsedemročným susedom hliadka vykonala pohovor, uviedol, že bol vo svojej pivnici, kde mu chlapci hodili dlhú palicu do chodby a keďže je hluchonemý, veľmi sa zľakol. Chlapci sa dali na útek a on ich naháňal až po vchodové dvere a hromžil na nich lopatou na sneh. Chlapci naopak hliadke tvrdili, že oni nič nerobili, len sa rozprávali. Mestskí policajti vykonali pohovor s rodičmi oboch maloletých desaťročných chlapcov a neskôr aj so starším susedom. Obe strany sa po chvíli mestským policajtom podarilo zmieriť, skutok neriešili ako porušenie  priestupkového zákona.
 
V neskorších večerných hodinách počas kontroly verejného poriadku motohliadke mestskej polície odovzdala štyridsaťročná Nitrianka čiernu peňaženku, ktorú našla pohodenú na chodníku na Výstavnej ulici pri obchodnom dome Centro Nitra. V peňaženke sa nachádzali rôzne doklady a bankomatové či klubové karty tridsaťtriročného muža z Považskej Bystrice. Po spísaní úradného záznamu mestskí policajti nález odovzdali službukonajúcemu príslušníkovi PZ SR na obvodnom oddelení na Nábreží mládeže.
 
Operátor kamerového systému mestskej polície vo večerných hodinách na monitoroch spozoroval vzájomné fyzické napádanie medzi viacerými skupinami mladistvých osôb na Svätoplukovom námestí v blízkosti vchodu do Divadla Andreja Bagara. Na miesto operačný príslušník okamžite vyslal dve motorizované hliadky mestskej polície. Počas príchodu hliadok na miesto oznamu sa osoby z miesta rozpŕchli do okolitých uličiek v tom okamihu, keď spozorovali vozidlá mestskej polície. Na mieste nezostali ani potenciálni poškodení. Jedna hliadka mestskej polície zotrvala na mieste a monitorovala situáciu v okolí. Neskôr jednu osobu vo veku osemnásť rokov na mieste doriešila za budenie verejného pohoršenia.
 
V ranných hodinách hliadka mestskej polície preverovala oznam o ležiacej osobe na ulici 7. pešieho pluku. Na mieste mestskí policajti našli ležať bezdomovca, ktorého poznali z miestnej znalosti. Ten bol pod vplyvom alkoholu, nejavil však známky zranenia a ponúknuté lekárske ošetrenie odmietol. Príslušníci ho posadili a rozhovorom postupne prebrali. Bezdomovec prisľúbil, že sa preberie a miesto opustí. V neskoršom čase hliadka miesto skontrolovala, muž bez domova sa už na mieste nenachádzal.
 
Poctivý občan z Levíc priniesol na útvar mestskej polície na Cintorínskej ulici v Nitre koženú pánsku peňaženku s rôznymi dokladmi a finančnou hotovosťou, ktorú našiel na parkovisku na Wilsonovom nábreží. Príslušník na operačnom pracovisku zistil kontakt na tridsaťpäťročného majiteľa peňaženky z obce Zbehy, ten si ju po výzve neskôr prevzal na útvare mestskej polície.
 
V popoludňajších hodinách operačný príslušník prijal oznam o skupine osôb, ktorá na ulici Na vŕšku pri kostole narúša verejný poriadok. Vyslaná hliadka mestskej polície zaistila päť osôb, z toho dve maloleté a tri mladistvé. Jeden štrnásťročný chlapec z Nitry udieral fľašou alkoholu o schody pred vchodom do kostolíka, čím sa, podľa jeho vyjadrenia, pokúšal otvoriť fľašu, ktorú kúpil v neďalekej večierke. Maloletý chlapec bol predvedený na útvar mestskej polície, kde si ho neskôr prevzala jeho stará matka, u ktorej mal dnešnú noc prespať. Zákonní zástupcovia chlapca sa v telefonickom rozhovore operačnému príslušníkovi vyjadrili, že sa nemôžu dostaviť na útvar pre syna, pretože sú odcestovaní mimo mesta. Z miesta činu sa na útek dala šiesta osoba, mladistvý chlapec, ktorý bol tiež podozrivý zo spáchania priestupku. Ten neuposlúchol opakovanú výzvu zasahujúcej hliadky, aby zostal stáť na mieste a predložil preukaz totožnosti. Mestskí policajti od prítomných svedkov zistili jeho totožnosť a nasledujúci deň šestnásťročného mladistvého našli a doriešili ho za priestupok v blokovom konaní. Personálu vo večierke príslušníci mestskej polície za porušenie zákazu predaja alkoholu maloletej osobe uložili na mieste blokovú pokutu.
 
 

 

 
Späť