RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-24

Vybrané prípady 30. týždeň 2020

Pridané dňa 29 Jul 2020

Mestká polícia Nitra >>

 Vážení čitatelia,

 
na našej webovej stránke Vám prinášame týždenné prehľady prípadov alebo zásahov príslušníkov Mestskej polície v Nitre. Do tohto prehľadu nezaraďujeme riešenia všetkých priestupkov alebo správnych deliktov, ktoré sme riešili či objasňovali, pretože opis tejto každodennej štandardnej práce by mohol pôsobiť nudným dojmom. Preto sme sa rozhodli v krátkosti opísať iba tie udalosti, ktoré sú o niečo neštandardnejšie, možno zaujímavejšie alebo si myslíme, že by ste o nich vedieť mali.

 

UDALOSTI  30. TÝŽDEŇ

 
20.7.2020 – Pondelok:
Príslušník na operačnom pracovisku mestskej polície prijal oznam o vyhodených rozhádzaných predmetoch pred rodinným domom na Sčasného ulici v mestskej časti Dražovce. Vyslaní mestskí policajti na mieste vykonali pohovor s oznamovateľom, pred uvedeným domom sa nachádzali roztrhané vrecia s logom NKS s vyhodeným odpadom, oblečenie, papiere a rôzne krabice. Medzi týmto odpadom príslušníci našli aj kartičku zdravotnej poisťovne na konkrétne meno šesťdesiatšesťročnej ženy z Dražoviec. Po chvíli objasňovania sa na miesto dostavila aj táto občianka a uviedla, že na toto miesto dala riadne zaviazané vrecia s odpadom z toho dôvodu, že vždy v  utorok takto pripravený odpad pracovníci Nitrianskych komunálnych služieb odnášajú preč. Ďalším objasňovaním mestskí policajti zistili, že tieto vrecia po krátkom čase roztrhali a porozhadzovali miestne deti z komunity, predovšetkým dvaja maloletí chlapci z Topoľčianskej ulici. Priestupok, ktorého sa svojim konaním dopustili, bol pre nízky vek odložený. Mestskí policajti preto navyše vykonali pohovor s ich rodičmi o vhodných výchovných metódach a tí prisľúbili, že podobné správanie sa už nebude opakovať. Znečistenie verejného priestranstva bolo odstránené.
 
21.7.2020 – Utorok:
Hliadka mestskej polície v popoludňajších hodinách prevzala oznam o prebiehajúcej hádke s hroziacim fyzickým kontaktom na Hollého ulici v byte na prvom poschodí. Po príchode mestskí policajti vykonali pohovor s oznamovateľkou a dvomi svedkyňami, všetky tri svorne uviedli, že sa nejedná o prvú podobne hlasnú hádku. V byte už v minulosti malo prichádzať k častým konfliktom a hádkam medzi dieťaťom a jeho rodičmi, pri ktorých môže dochádzať aj k domácemu násiliu. Príslušníci mestskej polície vykonali pohovor s osobami žijúcimi v byte, s tridsaťročným otcom i desaťročným synom, ktorí v byte žili v podnájme.  Otec príslušníkom tvrdil, že ich dieťa má syndróm ADHD a navštevuje aj psychológa. Mestskí policajti pre dôvodné podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu týrania blízkej alebo zverenej osoby privolali na miesto hliadka policajného zboru, ktorá si vec prevzala na ďalšie objasňovanie.
 
22.7.2020 – Streda:
V neskorých nočných hodinách mestskí policajti na sídlisku Klokočina na ulici Na Hôrke preverovali oznam tam bývajúcej občianky. Tá hliadku požiadala o pomoc, pretože sa bojí sama v noci vstúpiť do vchodu, keďže tam údajne zvykne prespávať cudzí muž, zrejme bezdomovec, ktorého sa bojí. Mestskí policajti odprevadili vystrašenú pani až k dverám bytu a následne skontrolovali celý vchod. V dostupných priestoroch vchodu však žiadnu cudziu osobu, ani stopy po prespávaní, nenašli. Priebežná kontrola vchodu bude vykonaná nepravidelne aj v iných dňoch.
 
V popoludňajších hodinách hliadkujúci mestskí policajti postupne počas pracovnej zmeny vykonali pohovory s desiatimi osobami rôzneho veku o správnom a zákonnom využívaní cestnej komunikácie pre jazdu na elektrokolobežkách. Vec ani v jednom prípade nebola zatiaľ riešená ako porušenie právnych noriem.
 
Vo večerných hodinách počas kontroly verejného poriadku v uliciach sídliska Klokočiny oslovila hliadku mestskej polície pani, ktorá bola so svojimi deťmi na detskom ihrisku na ulici Na Hôrke. Hliadku informovala o ležiacom dieťati, ktoré spadlo na gumené podložie z preliezky z výšky približne dva metre a zostalo ležať na zemi. Po príchode na uvedené miesto mestskí policajti videli na zemi ležať maloleté dievča, ktoré práve vstávalo zo zemi. Príslušníci sa jedenásťročného dievčaťa pýtali, či ju niečo nebolí, to uviedlo, že je v poriadku, nič mu nie je a chce ísť domov. Keďže bývalo na neďalekej Považskej ulici, príslušníci ho odprevadili až k dverám bytu a odovzdali matke. Tú na záver poučili, aby svoju dcéru pozorovala a v prípade akýchkoľvek náznakov zdravotných ťažkostí privolala lekársku pomoc alebo navštívila pohotovosť. Na druhý deň mestskí policajti sa počas hliadkovania zastavili skontrolovať zdravotný stav dievčaťa a zistili, že sa jej priťažilo, dieťa uvádzalo, že malo bolesti hlavy, závraty, ktoré ešte predtým nemalo, tiež bolesti brucha a nutkanie na zvracanie. Matka sa údajne nevedela rozhodnúť, či ísť na pohotovosť alebo nie. Mestskí policajti preto na miesto okamžite privolali lekársku pomoc. Posádka sanitky RZP si dievča prevzala do svojej starostlivosti.
 
23.7.2020 – Štvrtok:
Na útvar mestskej polície na Cintorínskej ulici sa dostavil občan a príslušníkovi na operačnom pracovisku odovzdal nájdenú peňaženku s rôznymi dokladmi a bez finančnej hotovosti. Po telefonickej výzve operačného príslušníka sa na útvar dostavila matka majiteľa peňaženky a nález si v poriadku prevzala.
 
Hliadku mestskej polície, ktorá v popoludňajších hodinách v Krškanoch kontrolovala dodržiavanie verejného poriadku,  upozornil občan na poškodený strom v areáli materskej školy na Novozámockej ulici. Mestskí policajti skontrolovali podnet a skonštatovali, že situácia je potenciálne nebezpečná predovšetkým pre hrajúce sa deti. Na otvorenie areálu zabezpečili prítomnosť školníka a privolali do škôlky hasičov, ktorí preventívne nebezpečný  strom spílili. Mestskí policajti hasičom poskytli pri spilovaní súčinnosť, keďže v blízkosti zásahu sa nachádza chodník a frekventovaná cestná komunikácia. Veliteľ hasičského zásahu skonštatoval, že z bezpečnostných dôvodov bude potrebné opíliť i susedný strom, ktorý je tiež zjavne poškodený. 
 
24.7.2020 – Piatok:
Mestskí policajti vo večerných hodinách dvakrát poskytovali súčinnosť a asistenciu výjazdu hasičov, ktorí pri Hypermarkete Tesco na Bratislavskej ceste vyťahovali spadnuté predmety z kanalizácie. Druhú asistenciu hasičom poskytli na Kmeťkovej ulici pri opiľovaní nebezpečne visiaceho konára zo stromu.
 
V nočných hodinách príslušník na operačnom pracovisku mestskej polície prevzal oznam o prebiehajúcej  výtržnosti pred pohostinstvom M3 Pub na Družstevnej ulici. Na miesto okamžite vyslal dve motohliadky, vzápätí sa na miesto dostavili aj hliadky PZ SR a sanitka, ktorú tiež privolal oznamovateľ. Napadnutá osoba bola zranená a zdravotníkmi prevezená do nemocnice na vyšetrenie. Podozrivého i celý prípad si prevzali príslušníci PZ SR pre podozrenie spáchania trestného činu.
 
25.7.2020 – Sobota:
Hliadka mestskej polície v dopoludňajších hodinách počas kontroly verejného poriadku na Štefánikovej triede na parkovisku pod stromami zistila po zemi nahádzané modré granule. Veľkosťou i farbou vyzerali ako otrava na hlodavce. Okoloidúci občan, ktorý venčil psa, uviedol, že nedávno tam mali podobný prípad. Zasahujúci mestskí policajti z miestnej znalosti vedeli, že identický skutok sa stal minulý týždeň na rovnakom mieste a prípad si prevzal orgán činný v trestnom konaní. Preto aj v tomto prípade na miesto činu privolali hliadku policajného zboru pre podozrenie naplnenia skutkovej podstaty trestného činu všeobecného ohrozenia. Príslušníci policajného zboru SR si po príchode a preverení situácie prípad prevzali.   
 
26.7.2020 – Nedeľa:
Operátor kamerového systému mestskej polície v neskorých nočných hodinách spozoroval podozrivé správanie troch mladíkov, ktorí sa postupne presúvali od Damborského ulice cez Štúrovu ulicu, pešiu zónu až do okolia Divadla Andreja Bagara. Mladíci sa snažili schovávať vždy, keď spozorovali svetlá taxíkov alebo policajtov, opakovane sa vracali na miesta, kde boli pred tým, najmä okolo DAB a Svätoplukovho námestia. Vzhľadom k ich podozrivej tendencii vždy utiecť pri spozorovaní policajných vozidiel, príslušník na operačnom pracovisku mestskej polície na miesto vyslal tri hliadky. Jeden z pozorovaných mladíkov mal pri sebe ruksak, bolo tu preto aj podozrenie z možného poškodenia majetku sprejovaním. Jedna z hliadok skontrolovala vytipované miesta, ktoré bývajú terčom sprejerov, no čerstvo posprejované miesto nezistili. Operačný príslušník mestskej polície sa telefonicky informoval u kolegu z policajného zboru, či nehľadajú podobnú skupinku, dostal však negatívnu odpoveď. Po dlhšom hľadaní a prenasledovaní podozrivých osôb a za pomoci navigovania cez kamerový systém jedného zo skupinky mestskí policajti našli a zistili jeho totožnosť. Pätnásťročný mladistvý tvrdil, že ostatných údajne nepozná a nevie, čo mal ďalší v ruksaku. Po pohovore odišiel do miesta bydliska, po ceste bol odsledovaný prostredníctvom kamerového systému. Počas noci nebol zaznamenaný nový výskyt poškodenia cudzieho majetku sprejovaním.
 
Späť