RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Volanie o pomoc

Pridané dňa 16 Nov 2016

Mestká polícia Nitra >>

 Zachraňovať človeka v ohrození života a zdravia je doménou prevažne zdravotníkov, záchranárov a hasičov. Napriek tomu, že jednou zo základných úloh mestskej polície je ochrana ľudí pred ohrozením ich života a zdravia, pri svojej pracovnej činnosti sa s podobnou situáciou nestretávajú tak často. Práve preto berú žiadosti občanov o pomoc pri ochrane ich života s plnou vážnosťou a snažia sa im byť nápomocní v maximálnej možnej miere.

 Na ulici Wilsonovo nábrežie v Nitre bolo uprostred týždňa vo večerných hodinách počuť ženu hlas volajúcu o pomoc. Hlas sa ozýval z bytu na treťom poschodí. Suseda z bytu od poschodie nižšie volanie začula a k osobe v núdzi privolala mestskú políciu. Dvojica hliadkujúcich policajtov vyslaná na preverenie oznamu sa najskôr skontaktovala s oznamovateľkou, ktorá ich podrobne informovala o situácii. Volanie prichádzalo z bytu, kde žila osamelo 83-ročná pani so sluchovým handicapom. Aj samotní policajti boli v priebehu rozhovoru so susedkou svedkami volania starenky o pomoc.

Prostredníctvom kolegu na operačnom stredisku sa podarilo zistiť najbližšieho príbuzného seniorky. Bol to zať sluchovo postihnutej pani, ktorý sa po telefonickom rozhovore s príslušníkom mestskej polície čo najskôr dostavil k bytu svojej svokry. Duplikátom svojho kľúča bez problémov otvoril vchodové dvere bytu. Majiteľku našli ležať v kuchynke na zemi vedľa postele. Pri páde na bok utrpela náraz na stehno a bedrá. Bolesť, ktorú od pádu pociťovala jej v kombinácii s narušenou motorickou schopnosťou znemožňovala postaviť sa, preto sa pomoci domáhala hlasným kričaním. V dôsledku veku už trpela stratou sluchu, preto s ňou príslušníci komunikovali písaním. Kým zať telefonoval na tiesňovú linku, aby privolal zranenej príbuznej zdravotnícku pomoc, policajti jej pomohli sa postaviť a premiestnili ju na posteľ. Pani spočiatku sanitku odmietala, no keď sa pokúsila z postene vstať, zapotácala sa a keby ju mestskí policajti nezachytili, opäť by bolestivo spadla na zem. Do príchodu zdravotníkov sa už o svokru postaral jej zať, aby sa príslušníci mestskej polície mohli ísť venovať ďalším svojim úlohám.
 
Osud dôchodkyne s podlomeným zdravím vôbec nie je ľahostajný jej príbuzným, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Mala už vybavené umiestnenie v zariadení pre seniorov, do ktorého, na svoju vlastnú škodu, žiaľ odmietla nastúpiť. Ide o klasický scenár ľudí, ktorí lipnú na svojom pohodlí, slobode či nezávislosti. Keď však tieto faktory idú na úkor zdravia alebo bezpečia, je najvyšší čas na zmenu. Možno práve takýto zážitok doposiaľ sebestačnú babičku prinúti urobiť dôležité rozhodnutie a ráznu zmenu vo svojom živote. Veď všetky bolesti a trápenie sa v kolektíve medzi ľuďmi zvládajú ľahšie, ako osamote medzi štyrmi stenami.
 
 
 
Späť