RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Pes zaútočil na cyklistu a pohrýzol ho

Pridané dňa 26 Sep 2016

Mestká polícia Nitra >>

     Pri útokoch zvierat na človeka sa vo väčšine prípadov za prvotný dôvod ich správania považuje prirodzená agresivita. Pri psoch, ako je napríklad rotvajler, doberman či staford si ľudia automaticky vybavia pojem „bojové plemená“, pričom takáto kategória plemien psov v oficiálnej kynologickej terminológii vôbec nefiguruje. Aj keď sa vyššie uvedené plemená psov často zneužívajú na nelegálne psie zápasy, ich prejavy správania a charakter sú takmer výlučne v rukách ich majiteľov. Práve tu, viac než pri iných plemenách psov, platí príslovie: „Aký pán, taký pes.“ Pri výcviku a vhodnom vedení sa aj z takýchto psov stávajú domáci maznáčikovia.

     V sobotné dopoludnie nahlásil na operačné stredisko mestskej polície 63-ročný Nitran, že ho na Bolečkovej ulici napadol pes a spôsobil mu zranenie. Na miesto útoku bola vyslaná službukonajúca motohliadka, ktorá sa skontaktovala s oznamovateľom a potvrdila pravdivosť oznamu. Poškodený pán sa aj s bicyklom nachádzal približne 30 metrov od miesta udalosti. Príslušníkom hneď po príchode vyrozprával, ako k incidentu došlo. Údajne prechádzal okolo pohostinstva, keď z jej dvora vybehol čiernobiely pes, rozbehol sa za ním a pohryzol ho do pravého predkolenia. Rana sa nachádzala pod lýtkovým svalom o rozmeroch približne 10x5 cm, pričom v rovnakej úrovni mal napadnutý muž poškodené aj nohavice. Podľa jeho vyjadrenia to nie je prvý krát, čo videl, ako ten istý pes z prevádzky vybieha s agresívnym brechotom na ulicu. On sám ho nijakým spôsobom neprovokoval, pri jazde okolo prevádzky z bicykla nezosadol. Príslušníci sa spolu so zraneným pánom vybrali ku bráne prevádzky, kde napadnutý muž spoznal útočiaceho psa. Aj policajti boli svedkami toho, ako pes, rasy americký stafordshírsky teriér, vybehol k otvorenej bráne prevádzky a začal štekať. Kým začali zisťovať osobu zodpovednú za psa, poškodenému mužovi odporučili absolvovať lekárske ošetrenie.

     V prevádzke kontaktovali osobu, ktorá bola za psa zodpovedná. Išlo o majiteľa prevádzky, ktorý psa strážil svojmu synovi. Príslušníci mestskej polície ho vyzvali, aby predložil evidenčnú známku psa na vykonanie kontroly. Tú pri sebe nemal ani pes ani osoba za neho v danom čase zodpovedná. Vyzvali ho tiež, aby bezodkladne zabezpečil veterinárne potvrdenie o aktuálnom zdravotnom stave psa a na Mestskom úrade v Nitre nahlásil zaútočenie psa na človeka bez vyprovokovania.
Osoba zodpovedná za psa sa svojim konaním dopustila hneď niekoľkých porušení ustanovení zákona č. 282/2002 Z.z. o niektorých podmienkach držania psov, za čo bola riešená hliadkou v blokovom konaní.
     
     Za nezabezpečenie psa, ktorý spôsobil zranenie človeku, bol majiteľ prevádzky potrestaný v zmysle zákona. Bude však ešte povinný nahradiť škodu a liečebné náklady, ak si o ne poškodený muž požiada. Navyše bude po nahlásení na mestskom úrade označený za nebezpečného psa a počas pohybu na verejnom priestranstve sa bude môcť pohybovať iba s náhubkom, aby sa v budúcnosti zabránilo podobnej situácii.
 
 
Ako sa dalo celej záležitosti predísť?
  • ak hrozí pochybnosť, že osoba nezvláda povelmi psa, ktorého má na starosti, nemala by ho nechať voľne pusteného, prípadne mu aj dobrovoľne nasadiť náhubok,
  • je dobré poznať všeobecné zásady ako sa správať pri kontakte so psom a tak preventívne predchádzať i nevedomému vyprovokovaniu psích inštinktov a prípadnému útoku (pri cudzom psovi napríklad nerobiť prudké pohyby, nehladkať ho, neutekať, nehľadieť mu do očí ...) 
 
Späť