RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Obnažená žena, samovrah a stratená babka

Pridané dňa 07 Aug 2018

Mestká polícia Nitra >>

 To, že Mestská polícia v Nitre je privolávaná k rôznym situáciám, sme písali na našej internetovej stránke už viackrát. Aj v nasledujúcich prípadoch oznamovateľom ako prvé napadlo volať na známe bezplatné číslo mestských a obecných polícií 159. 

 V piatok v skorých večerných hodinách prijal príslušník na operačnom pracovisku mestskej polície od výpravcu na železničnej stanici oznam o žene, ktorá sa železničnom nádraží pohybuje od pol pása hore vyzlečená. Hliadka sa okamžite presunula na miesto oznamu, pri ich príchode však už žena bola zahalená. Na mieste sa nedalo zistiť, či 68 ročná žena z Nitry takýmto spôsobom reagovala na extrémne horúčavy alebo len bola psychicky chorá, prípadne, či bol za jej činom iný motív.

Nakoľko však vzniklo dôvodné podozrenie, že žena svojim konaním naplnila skutkovú podstatu trestného činu výtržnosti, na miesto privolali hliadku policajného zboru, ktorá bude motív i ostané okolnosti tohto skutku objasňovať.
 
 
Na druhý deň, tiež večer, avšak okolo jedenástej hodiny, informoval operačné pracovisko oznamovateľ, ktorý si všimol na sídlisku Klokočina pobehovať muža, ktorý sa, podľa jeho názoru, pokúšal skočiť niektorým vozidlám pod kolesá. Hliadka mestskej polície sa urýchlene presunula na označenú Hviezdoslavovu ulicu, nevideli však nikoho, kto by nebezpečne vstupoval do jazdnej dráhy motorovým vozidlám. Na križovatke si však všimli pár mladých mužov, ktorí sa rozprávali a jeden z nich veľmi zápalisto gestikuloval. Keď k nim pristúpili, po krátkom rozhovore zistili, že jeden z nich má naozaj akútny psychický problém. Na mieste vykrikoval, že sa zabije a že nemá význam žiť. Mestskí policajti sú  pripravení zvládnuť i základnú krízovú intervenciu, preto poďakovali prítomným mladým mužom, ktorí s snažili mladíka zvládnuť a nepustiť ho na cestu a začali sa s potenciálnym samovrahom rozprávať. Podarilo sa im upútať jeho pozornosť a ten sa postupne začal pri rozhovore s nimi ventilovať. Dvadsaťtriročný mladý muž psychicky nezvládol a nespracoval smrť svojho otca a rovnako nezvládal riešiť ani iné rodinné problémy a východisko videl iba v samovražde.
 
Keďže každý suicidálny pokus je z lekárskeho hľadiska potrebné diagnostikovať a terapeuticky a možno aj medikamentózne liečiť, jeden z príslušníkov privolal rýchlu lekársku pomoc a druhý zatiaľ pokračoval v rozhovore s mladíkom. Tomu sa viditeľne znížila nahromadená tenzia a relatívne pokojne pokračoval v rozhovore s mestskými policajtmi.
 
Keď prišla na miesto sanitka s lekárom, ten si samovražedného mladíka prevzal do svojej kompetencie a po krátkej chvíli bol prevezený do nitrianskej nemocnici, kde bude, veľmi pravdepodobne, hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení.
 
 
V ďalší deň v skorých poobedných hodinách hliadku mestskej polície počas hliadkovania v blízkosti mestského parku oslovila mladá žena s prosbou o pomoc. Žiadala, aby jej pomohli nájsť jej starú mamu, ktorá sa stratila a ktorá má zrejme krátke výpadky pamäte a je možné, že je priestorovo dezorientovaná a nevie trafiť domov. Hliadka okamžite informovala o situácii operačného príslušníka, ktorý sprostredkoval žiadosť ostatným hliadkam i s opisom hľadanej. Po hodine prehľadávania ulíc v okolí trvalého bydliska stratenej seniorky i okolia mestského parku sa podarilo samotnej vnučke svoju babku nájsť. Bola v poriadku a nezranená.
 
 
Každý príslušník mestskej polície je rád, keď po napísaní správy zo služby, či rôznych úradných záznamov si môže v duchu povedať: „Dnes to všetko dopadlo dobre. Nikto sa nezranil a nikto nezomrel.“
 
 
Späť