RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Nepozornosť - stratené kľúče, zásobník s nábojmi, had škrtič, vak na kúpalisku...

Pridané dňa 15 Aug 2018

Mestká polícia Nitra >>

 O skúsenosti, že naši občania neustále strácajú rôzne veci a predmety, prípadne si nedávajú pozor na svoj majetok, sme písali v nedávnom článku. Tiež sme písali o tom, že ak oň prídu, často na zodpovednosť volajú niekoho iného v snahe očistiť sa sám pred sebou a celú situáciu si zracionalizujú tak, že oni vlastne na vine ani nie sú a sú tu predsa inštitúcie, ktoré ho majú chrániť a starať sa o neho. Aj vďaka všímavosti iných občanov nášho mesta alebo všímavosti policajtov sa nie každá strata skončí slzami v očiach či prázdnou peňaženkou.

 Na začiatku prvého dňa pracovného týždňa pred obedom hliadku MsP na ulici Jesenského oslovil občan a odovzdal im kľúče od neznámeho vozidla, ktoré našiel padnuté na zemi. Hliadka predpokladala, že kľúče môžu byť od niektorého z stoviek vozidiel, ktoré stáli pri kúpalisku a na parkovisku pri zimnom štadióne. Po chvíle skúšania sa im podarilo stotožniť nájdené kľúče s jedným zaparkovaným motorovým vozidlom a prostredníctvom evidenčného čísla zároveň zistili aj majiteľa vozidla. Toho cez rozhlas na kúpalisku vyzvali, aby sa dostavil na parkovisko k svojmu vozidlu, kde mu odovzdali  kľúče. Takto isto jednoducho mohol postupovať i zlodej, ktorý mohol veľmi ľahko odcudziť nepozornému vodičovi auto.

 
O hodinu na to príslušník na operačnom pracovisku na linke 159 prijal oznam od občana o tom, že v mestskom parku pri futbalovom štadióne pri vstupe pre hostí našiel zásobník s ostrým strelivom na krátku guľovú zbraň. Vyslaná hliadka MsP zaistila miesto nálezu vrátane zásobníka a záležitosť odovzdala privolanému výjazdu PZ SR. V tomto prípade sa iste jednalo o nepozornosť niekoho z bezpečnostných služieb rôzneho druhu alebo možno iba nepozorného držiteľa strelnej zbrane, ktorý si ani nevšimol, že stratil zásobník i s nábojmi.
 
V iný deň na mestskú políciu v poobedných hodinách volal občan, ktorý poskytol oznam o tom, že v mestskom kúpalisku bol odcudzený vak i s vecami. Na mieste hliadka zistila, že vak patril maloletému dvanásťročnému chlapcovi z Nitry, ktorý v ňom mal mobilný telefón, peňaženku s hotovosťou, značkové oblečenie a iné predmety v celkovej hodnote nad 300,-€. Vak mu odcudzil muž vyššej postavy počas toho, ako stál v rade na tobogán. Hliadka privolala na miesto zákonného zástupcu maloletého – matku. Informovali ju o zistených skutočnostiach i o tom, že nakoľko skutok vykazuje známky trestného činu, prípad je potrebné nahlásiť príslušníkom PZ SR. Na základe opisu podozrivej osoby a odcudzeného predmetu vykonali príslušníci MsP obhliadku v priestoroch kúpaliska, a neskôr i blízkom okolí, za účelom zaistenia odcudzených vecí a stotožnenia páchateľa skutku. Tu radíme všetkým občanom, aby si svoje veci uschovali v zamknutých skrinkách, nenechávali ich bez dozoru na deke alebo ležadle, prípadne nech pri nich vždy niekto zostane. Nečestných ľudí sa, bohužiaľ, nezbaví žiadna spoločnosť.
 
O niekoľko hodín neskôr operačný príslušník mestskej polície prijal na linke 159 oznam od všímavého občana o tom, že na Nábreží mládeže pri hoteli River v tráve leží had. Na miesto vyslaná hliadka zistila, že nejde ani o jedného z dvoch známych druhov hada žijúcich v tomto biotope, ale skonštatovala, že sa zjavne jedná o exotického veľhada kráľovského, ktorý zrejme unikol z terária blízkej SPU alebo neznámemu nepozornému chovateľovi. Príslušníci sa preto skontaktovali s pracovníkom SBS v SPU, ten však uviedol, že nemá kontakt na žiadneho kompetentného zamestnanca, ktorý by si hada odchytil, previezol a umiestnil v teráriu. Príslušníci preto privolali zmluvného veterinára a jeho pracovníčka hada odchytila a odniesla. Občanov upozorňujeme, aby v podobných prípadoch postupovali rovnako prezieravo, ako náš oznamovateľ, pretože aj keď sa nejednalo o jedovatého hada, i škrtiči majú zuby, dokonca veľa dozadu zahnutých zubov a vedia sa nimi veľmi nepekne a bolestivo zahryznúť do kohokoľvek, kto ich, hoci aj neúmyselne, obťažuje. (doplnenie prípadu tu)
 
Príslušníci MsP počas hliadkovej činnosti našli na ulici Borová dve tabuľky s evidenčnými číslami motorových vozidiel. Po spísaní úradného záznamu boli predmetné tabuľky odovzdané kompetentným príslušníkom policajného zboru SR na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Nitre. Na druhý deň útvare MsP odovzdal 41 ročný občan z Nitry nájdenú tabuľku s nitrianskym evidenčným číslom motorového vozidla, ktoré našiel na sídlisku Klokočina na Hviezdoslavovej ulici. Príslušník na operačnom pracovisku zistil majiteľa vozidla, o náleze ho informoval a vyzval, aby si na útvar MsP prišiel prevziať tabuľku s evidenčným číslom. 
 
 
Opäť sa pýtame to isré, čo naposledy: Nepozornosť? Zábudlivosť? Stres? Dynamický životný štýl?Ani dnes nevieme. Určite však vieme to, vážení spoluobčania, že je potrebné, aby ste aspoň trošku zvoľnili svoje tempo, zvýšili svoju pozornosť, znížili zábudlivosť a zvýšili osobnú zodpovednosť k vlastnému majetku, zdraviu i životu.
 
Späť