RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Ľahostajnosť = komplikácie

Pridané dňa 15 May 2018

Mestká polícia Nitra >>

 Denne sa na ulici stretávame s ľuďmi, ktorým sú veci verejné úplne ľahostajné, pokiaľ sa netýkajú ich samotných.  Snáď všetci máme skúsenosť s tým, že niekedy je prehnaná iniciatíva osoby skôr na príťaž ako na osoh. Už sme si tak nejako rezignovane zvykli na porozhadzované cigaretové nedopalky, zvieracie exkrementy či vozidlá zaparkované tam, kde je to zakázané. Nevšímavosť a tolerovanie porušovania pravidiel sa stali u mnohých ľudí súčasťou každodenného života a starajú sa prioritne iba o seba. Horšie je už len to, ak zostanú ľudia ľahostajní aj voči sebe a svojim nezodpovedným prístupom si komplikujú vlastný život

 V skorých ranných hodinách obyvateľ na sídlisku Chrenová spozoroval cez okno svojho bytu, že na Sitnianskej ulici, v blízkosti obchodného domu Lipa, pravdepodobne horí balkón na ôsmom poschodí. Už počas presunu hliadky na udanú adresu, operátor kamerového systému spozoroval, ako sa do mestskej časti Chrenová presúva výjazd HaZZ o rozsahu troch vozidiel. Výjazd mestskej polície a hasičov sa na miesto dostavil súčasne. Na siedmom poschodí panelového bytu skutočne lokalizovali požiar. Jeho zdrojom, ako neskôr uviedol majiteľ predmetného bytu, bol nedobre uhasený cigaretový nedopalok. Ten, ako množstvo iných predtým, ľahostajne odhodil po dofajčení do kvetináča s vyschnutým okrasným stromčekom. Nakoniec hasiči nemuseli použiť všetku privezenú techniku (už prichystanú plošinu), nakoľko sa plamene podarilo hasičom uhasiť cez sprístupnený byt. Stačilo málo – neodhodiť ohorok nedbalo, ale dôsledne ho zahasiť a vhodiť do odpadkov.

 
Sobotné ráno je pre tých, ktorí nevstávajú do práce, často spojené s dlhším spánkom a príjemným ranným leňošením. Na Rázusovej ulici, vo dvore prevádzky Stará pekáreň, sa jednému z miestnych bezdomovcov nespalo pod holým nebom ani dlho, ani sa mu príjemne neleňošilo. U človeka, ktorý dlhodobo žije na ulici, nie je zdravotný stav dobrý, väčšinou skôr veľmi zlý, no v tomto prípade, nebyť všímavého občana, to mohlo dopadnúť fatálne.
Motorizovaná hliadka mestskej polície bola vyslaná preveriť oznam o bezvládnom bezdomovcovi. Zistili, že nie je pod vplyvom alkoholu, nie je ani aktuálne zranený, ale celotelová triaška od podchladenia, spolu s dozvukmi poepileptického stavu a nedávna operácia dolnej končatiny mu nedovoľovali vstať a hľadať pomoc na náprotivnej strane ulice v nemocnici. Privolaná záchranná služba muža vyšetrila a previezla na ošetrenie do fakultnej nemocnice.
 
Ešte v ten istý deň preverovali príslušníci mestskej polície oznam o vyhodení stavebného odpadu do MOLOK-u (veľkoobjemová odpadová nádoba zapustená pod povrch zeme) určeného na komunálny odpad. Oznamovateľ bol nápomocný pri identifikovaní predmetného kontajneru, tiež vedel podľa odpadu identifikovať podozrivého z priestupku a uviesť, odkiaľ pochádza. Podľa týchto informácií bol pôvodca odpadu vypátraný a v zmysle zákona na mieste doriešený v blokovom konaní. Zároveň ho hliadka zaviazala povinnosťou odpad z MOLOK-u odstrániť. O udalosti bola tiež informovaná zodpovedná osoba z komunálnych služieb.
 
 
 
 
Späť