RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2409-01-2018_02-35-40

Kamerový systém je v pohotovosti stále

Pridané dňa 25 Jul 2018

Mestká polícia Nitra >>

 Že kamerový systém je výborným pomocníkom každej bezpečnostnej zložky na svete sme písali na týchto stránkach už viackrát. Sme presvedčení, že opakovať to nemusíme. Pre všetkých, ktorí chcú v našom meste akokoľvek škodiť, znečisťovať ulice, poškodzovať rôzne zariadenia alebo iným spôsobom porušovať platné právne normy máme smutnú správu. Kamerový systém sa v Nitre priebežne neustále rozširuje a zároveň skvalitňuje. Mestský kamerový systém určite nepokrýva každú ulicu v meste či na sídliskách, ale tie ulice a miesta, ktoré štatisticky vykazovali väčší kriminogénny faktor, sú pod neúnavným okom kamery. Pre vandalov je nepríjemnou správou číslo dva aj to, že existujú aj prenosné kamery či fotopasce rôznej veľkosti a tvaru. A tieto sú tiež širšou súčasťou nitrianskeho kamerového systému...

 Počas nedeľnej noci o trištvrte na tri nad ránom spozoroval operátor kamerového systému muža v čiernom oblečení, v krátkych nohaviciach a s taškou cez plece, ktorý čiernou fixou nápisom poškodzoval múr oplotenia Strednej odbornej školy na Cintorínskej ulici a v tejto trestnej činnosti pokračoval aj na múre budovy na vedľajšej Osvaldovej ulici, kde ho priamo spozoroval aj operátor kamerového systému, ktorý vyšiel z dvora mestskej polície a neskôr pomáhal identifikovať páchateľa. Všetko prebehlo veľmi rýchlo v rozmedzí niekoľkých desiatok sekúnd. Príslušník na operačnom stredisku mestskej polície zalarmoval všetky dostupné hliadky MsP a po rýchlom skontrolovaní priľahlých ulíc jedna z motohliadok spozorovala muža, na ktorého sa hodil opis podozrivého. Ten sa tváril, že telefonuje a na otázku mestských policajtov, čo robí nadránom v tejto časti mesta odpovedal, že práve ide k babke.

Zasahujúci policajti ani nemuseli byť priamymi potomkami Hercula Poirota alebo Agathy Christie aby vydedukovali, že vysvetlenie o návšteve starej mamy dvadsaťjedenročného muža z Horných Lefantoviec v nedeľu okolo pol tretej v noci je obyčajná a hlavne veľmi chabá výhovorka. Hliadka MsP muža informovala, že je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzej veci a zadržali ho. Spočiatku, ako takmer každý vandal, aj on zapieral, klamal, vyhováral sa, ale keď mu policajti ukázali čerstvé nápisy a zároveň kamery, ktoré ho nasnímali, prestal sa pokúšať naďalej klamať a k činu sa priznal. Napokon, ťažko je zatĺkať, keď nielen očitý svedok, ale aj kamerový systém jednoznačne zadokumentoval jeho trestnú činnosť.
     Na miesto mestskí policajti  privolali príslušníkov Policajného zboru SR, aby si zadržaného podozrivého a i miesto činu prevzali do svojej kompetencie.
 
O dva dni neskôr počas pracovného týždňa v poobedných hodinách prijal operačný príslušník mestskej polície oznam od päťdesiattriročného občana z Dražoviec, že mu niekto odcudzil smetnú nádobu. Hliadka mestskej polície sa okamžite presunula na miesto činu a  operačný príslušník medzitým dal pokyn na preverenie záznamu kamerového systému z označenej ulice. Operátor kamerového systému zistil, že smetnú nádobu odstránili zamestnanci komunálnych služieb. Túto informáciu dostal aj poškodený občan, ktorému hliadka zistenú informáciu poskytla a zároveň poradila, aby sa nakontaktoval s niekým kompetentným v NKS Nitra a zistil príčinu odstránenia smetnej nádoby. Kamera aj v tomto prípade opäť pomohla.
 
Aj v treťom prípade pomohol kamerový systém. V piatok pred polnocou operátor kamerového systému spozoroval na monitore muža, ktorý kráčal po pešej zóne a niesol na chrbte kreslo. Počas pracovnej doby by to mohlo znamenať aj to, že občan si niekde poctivo kúpil či požičal kreslo a nesie si ho k zaparkovanému autu. O polnoci a v piatok bolo však pravdepodobnejšie, že kreslo bolo odcudzené a pochádzalo z protispoločenskej činnosti. Preto rýchlo informoval operačného príslušníka a ten okamžite vyslal na miesto motohliadku. Na obrazovke bol zatiaľ pohyb podozrivého muža neustále monitorovaný. Hliadka mestskej polície bez problémov našla a zadržala podozrivého 26 ročného muža z Ivanky pri Nitre i s ratanovým kreslom. To odcudzil z jednej prevádzok na pešej zóne.
      Nakoľko škoda neprevyšovala škodu 266,-€ a muž sa za posledných dvanástich mesiacov nedopustil obdobného skutku, vec mestskí policajti zadefinovali ako priestupok proti majetku a v zmysle zákona o priestupkoch nepoctivého zlodeja doriešili v blokovom konaní. Navyše ho vyzvali, aby ratanové kreslo okamžite zaniesol späť do prevádzky, odkiaľ ho odcudzil a už len ľudsky mu odporučili, aby sa za svoje konanie aj ospravedlnil.
 
 

 

Späť