RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Hustým dymom zamorila celú ulicu

Pridané dňa 15 Jul 2016

Mestká polícia Nitra >>

     „Občan môže robiť všetko, čo mu zákon nezakazuje.“ Rovnako však platí aj známe „Neznalosť zákona neospravedlňuje!“  Ide o pravdivé tvrdenia, ktorými sa po správnosti riadi veľa ľudí, zabúdajú však pri tom aj na nepísané pravidlá a základy slušného správania. Hoci sa niekomu môžu niektoré zákony subjektívne zdať nelogické, nerozumné, obmedzujúce alebo priam nespravodlivé, no keď sú raz schválené a platné, je každého povinnosťou sa nimi riadiť, ak nechceme byť za ich porušenie potrestaní.

     Príslušníkovi operačného strediska mestskej polície telefonicky oznámil občan z Hanulovej ulice v mestskej časti Čermáň, že v jednom z rodinných domov niekto spaľuje odpad, pravdepodobne plasty, nakoľko sa z ohňa šíri zapáchajúci hustý tmavý dym, ktorý zamoril celé okolie. O niekoľko minút bola už motohliadka príslušníkov mestskej polície na mieste a zistila, že oznam sa zakladá na pravde.
 
     Za jedným z rodinných domov na Hanulovej ulici evidentne dochádzalo k spaľovaniu odpadu. Síce v povetrí boli z ohňa už len pozostatky z hustého dymu, no štipľavý zápach po spaľovaní plastu bolo cítiť intenzívne. Nakontaktovaná 63-ročná majiteľka domu, ktorý bol označený oznamovateľom, sa hliadke priznala, že na dvore páli staré matrace z postele a staré vyradené koberce. Počas rozhovoru k rodinnému domu prišli aj príslušníci HaZZ, ktorých privolali ďalší vystrašení občania zo susedstva. Pani odmietla hasičov vpustiť na svoj pozemok, kde chceli uhasiť zvyšky ohňa a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu zápachu do okolia. Nakoniec bližší prístup hasičskej techniky k ohňu zabezpečili susedia z vedľajšieho pozemku, cez ktorý sa podarilo oheň hasičom uhasiť a na ulici zjednať nápravu. Podľa získaných informácií nešlo o prvé neoprávnené spaľovanie odpadu v tejto zastavanej časti mesta. Konaním majiteľky domu dochádzalo k šíreniu nepríjemného dymu na predmetnej ulici opakovane, z toho dôvodu si vec na doriešenie prevzali hasiči.
 
 
Upozornenie:
 
     Spaľovanie odpadu, či už na verejnom priestranstve alebo na súkromnom pozemku, je konanie, ktorým sa občania dopúšťajú porušenia niekoľkých aktuálne platných zákonov. Vystavujú sa tak nielen nepríjemnostiam so susedmi, ale viacerými spôsobmi ohrozujú samých seba. Finančná sankcia je zjavne tým menej nepríjemným dôsledkom. Je dôležité myslieť aj na to, že oheň sa môže nekontrolovane rozšíriť aj na iné objekty a pri spaľovaní rozličného odpadu, môže dôjsť pri nadýchaní aj k poškodeniu zdravia, nehovoriac o znečisťovaní životného prostredia.
 
 
 

 

Späť