RSS
22-02-2012_06-00-2519-10-2012_01-43-0008-07-2013_10-17-2403-01-2019_01-18-38

Hasiči sú páni !

Pridané dňa 24 Jul 2018

Mestká polícia Nitra >>

 Už v roku 2010 Dominik Dán vo svojom románe Studňa písal o tom, že ak je niekto profík vo svojom odbore, tak sú to hasiči, pretože tí zvládnu všetko. Po vyše štvrťstoročnom pôsobení v uniformách mestskej polície s pokojným svedomím môžeme vyhlásiť, že obľúbený spisovateľ detektívok zo slovenského prostredia mal pravdu. Ak je niekde spadnutý strom či konár, voláme hasičov, ak sa stala dopravná nehoda, tiež. Ak je niekde vytopený dom, prípadne hrozili sezónne záplavy, situáciu majú pod kontrolou hasiči. Ak sa nemôžeme dostať do bytu a nepomôže zámočník, záchranou sú opäť hasiči. Skrátka, ak sa stane niečo nezvyčajné, pomôžu vždy hasiči. A to nehovoríme o tom prioritnom, keď niekde horí a všetci vydesene utekajú preč od ohňa, len hasiči nebojácne utekajú opačným smerom - zachraňovať. Náš majetok, naše zdravie, naše životy.

Týmto chceme všetkým mužom a ženám v hasičskej uniforme vyjadriť úctu, uznanie a poďakovanie za ich činnosť a prístup.

Príkladom toho, že hasiči si vždy nájdu spôsob, ako problém vyriešiť aj vtedy, keď si iné zložky pomôcť nevedia, nastal v podvečerných hodinách v strede týždňa na Kollárovej ulici nášho mesta na mieste, kde stoja garáže. Už istý čas ohrozovali nájomcov garáží a ich deti nebezpeční a značne podráždení sršni, ktorí si tam vybudovali svoje hniezdo v diere 

v stene. Mestskí policajti zhodnotili svoje možnosti a skonštatovali, že výzvami na ukončenie protiprávneho konania so sršňami nepochodia, rovnako ako s obuškom, slzotvorným plynom či putami. Preto privolali hasičov, ktorí po krátkom zvážení situácie zabezpečili chemickú látku, ktorou sršňov výdatne postriekali a celú dieru v stene utesnili montážnou penou. Rýchle, jednoduché, účinné.
 
Niečo podobné sa stalo o niekoľko dní neskôr v nedeľu v poobedných hodinách. Mestská polícia prijala oznam o množstve rozbitého skla na chodníku na Farskej ulici, ktoré pochádzalo z vypadnutej sklenej výplne okna na druhom poschodí budovy v rekonštrukcii. V poškodenom ráme zostala ešte veľká časť sklenej výplne, ktorá nebezpečne visela nad chodníkom a bola potenciálnou hrozbou pre každého okoloidúceho chodca. Mestskí policajti zistili, že rekonštruovaná budova je prázdna, nik sa v nej nenachádzal, bola bez kontaktu na majiteľa, správcu alebo firmy, ktorá ju prerábala. Z katastra nehnuteľností, ktorý bol dostupný na internete, zistili, že majiteľom je firma zo sídlom v Šali, avšak kontakt na majiteľa, konateľa alebo akéhokoľvek zamestnanca sa nepodarilo nájsť. Hliadka preto zabezpečila nebezpečnú časť chodníka, výrazne ho označila upozorňujúcou páskou a pre istotu na mieste zotrvala až do príchodu privolaných hasičov.
 
Tí po príchode a zhodnotení situácie sa s pomocou vysúvacieho rebríka dostali na druhé poschodie, odstránili zvyšnú časť sklenej výplne, prezreli budovu a všetky okná zabezpečili proti prípadnému otvoreniu prievanom. Rovnako rýchlo neskôr odstránili aj rozbité sklo na chodníku.
 

Páni hasiči, ďakujeme!

 
 
 
Späť